Рішення ради

 

 

                                       МАЙДАНЕЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                          ХХХІ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

                                                      РІШЕННЯ 

20 вересня 2018року                 с.Майданецьке                         №31-1/УІІ

 

Про надання субвенції районному бюджету

 для  Майданецької ЗОШ І-ІІІ ступенів

        Розглянувши лист відділу освіти Тальнівської райдержадміністрації від 25.06.2018 №618/07 та лист адміністрації Майданецької ЗОШ І-ІІІ ст. від 31.07.2018р.№18 щодо виділення субвенції для реалізації районної комплексної програми «Освіта Тальнівщини» для Майданецької ЗОШ І-ІІІ ст. на оплату праці з нарахуваннями підсобного працівника 0,5 ставки, на оплату електроенергії в шкільній їдальні, на підвезення учнів з с.Новомайданецьке до Майданецької ЗОШ І-ІІІ ст., врахувавши пропозиції постійної комісії сільської ради з питань планування, бюджету та фінансів, керуючись ч.2 статті 85,  статтями 93, 101 Бюджетного кодексу України, статтями  28 та  64 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,  сільська рада

ВИРІШИЛА:

  1. Надати субвенцію районному бюджету для Майданецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. на жовтень місяць 2018 року, а саме:
  • для оплати енергоенергії у шкільній їдальні в сумі 2027,00 гривень (дві тисячі двадцять сім грн.00коп),
  • на оплату праці з нарахуваннями 0,5 ставки підсобного працівника їдальні в сумі 2498,00 гривень (дві тисячі чотириста дев’яносто вісім грн.00коп),
  • на придбання паливно-мастильних матеріалів для підвезення учнів до школи, дошкільнят до ДНЗ «Веселка» та  підвезення учнів школи на спортивні змагання в сумі 11093 гривень ( одинадцять тисяч дев’яносто три грн.00коп),                           2. Головному бухгалтеру сільської ради  при внесенні змін до бюджету, передбачити видатки у сільському бюджеті за рахунок перерозподілу коштів вільного залишку для Майданецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. на жовтень місяць 2018 року на загальну суму 15618,00 гривень (п’ятнадцять тисяч шістсот вісімнадцять грн.00коп).  3.Уповноважити сільського голову,  на підставі цього рішення та рішення про внесення змін до  сільського бюджету укласти договір про передачу коштів між місцевими бюджетами.   4.Контроль за виконанням рішення покласти на комісію з питань  планування бюджету та фінансів.

 

Сільський голова                                                                     М.Капериз

 

 

                                   МАЙДАНЕЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

                   ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                          ХХХІ  СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

                                                    РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року         с. Майданецьке                        №31- 2/VІІ

 

Про внесення змін до  рішення  

сільської ради  від 22.12.2017р

.№22-21/УІІ “ Про сільський

бюджет на 2018 рік ” із врахуванням

змін внесених рішеннями сільської 

ради від 16.02.2018 №24-12/УІІ,

від 05.03.2018 №25-2/УІІ, від

17.04.2018 №27-4/УІІ, від 23.05.2018

№28-1/УІІ, від 14.06.2018 №29-3/УІІ,

від 03.08.2018 №30-7/УІІ

 

         Заслухавши інформацію головного бухгалтера сільської ради Лисоконь М.К.  “ Про  внесення змін  до рішення сільської ради від 22.12.2017 року № 22-21/VІІ “ Про сільський бюджет на 2018 рік ”  із врахуванням змін внесених рішенням сільської ради від 16.02.2018 №24-12/УІІ, від 05.03.2018 №25-2/УІІ,  від 17.04.2018 №27-4/УІІ, від 23.05.2018 №28-1/УІІ, від 14.06.2018 №29-3/УІІ, від 03.08.2018 №30-7/УІІ, врахувавши висновок постійної комісії сільської ради про планування бюджету та фінансів, пропозиції депутатів по обговоренню даного питання, керуючись Законом України “ Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», пунктом 7 статті 78 Бюджетного кодексу України, підпунктом 23, частини 1, статті 26 Закону України “ Про місцеве самоврядування в Україні”, сільська рада   

ВИРІШИЛА:

     1. Перерозподілити вільний залишок бюджетних коштів з КФК 7461 з КЕКВ 2240 з червня місяця в сумі 70630 гривень на червень місяць в т.ч. на КФК 1010 на КЕКВ 2111 в сумі 35000 гривень, на КЕКВ 2120 в сумі 7700 гривень, на КЕКВ 2210 в сумі 3000 гривень, на КЕКВ 2240 в сумі 282 гривні, на КЕКВ 2273  в сумі 2463 гривень, на КФК 4030 на КЕКВ 2111 – 3470 грн., на КЕКВ 2120- 764 грн, на КЕКВ 2210 в сумі 2333 грн, на КФК 9770 на КЕКВ 2620 – 15618 грн.

      2. Збільшити видаткову частину по КФК 1010/3 в сумі 8945 грн 99 коп., в тому числі КЕКВ 2230 в сумі 8945 грн. 99 коп. із залишку, який був станом на 01.01.2018 року.

     3.Перенести кошти спеціального фонду з КФК 7363 з коду економічної класифікації 3122 в сумі 100000 гривень на КФК 7361 на код економічної класифікації 3122 в сумі 100000 гривень з червня місяця на червень місяць

      4. Затвердити розпорядження сільського голови №11 від 23.08.2018 року «Про перенесення бюджетних коштів загального фонду».

      5. Затвердити розпорядження сільського голови №13 від 18.09.2018 року «Про перенесення бюджетних коштів загального фонду».

      6.Бухгалтеру сільської ради Лисоконь М.К. внести відповідні зміни по окремих  позиціях у додатках 2,3.4,5,6 до рішення сільської ради від 22.12.2017 року № 22-21/УІІ ” Про  сільський  бюджет  на 2018 рік ” із врахуванням змін внесених рішенням сільської ради від 16.02.2018 №24-12/УІІ, від 05.03.2018 №25-2/УІІ, від 17.04.2018 №27-4/УІІ, від 23.05.2018 №28-1/УІІ, від 14.06.2018 №29-3/УІІ, від 03.08.2018 №30-7/УІІ.

 

Сільський голова                                                                  М.Капериз

 

 

                                МАЙДАНЕЦЬКА    СІЛЬСЬКА РАДА

               ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

                      ХХХІ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ УІІ СКЛИКАННЯ

                                                   РІШЕННЯ

20 вересня  2018 року          с.Майданецьке               №31-3/УІІ                              

Про внесення змін до рішення сільської

ради від 23.06.2017 №17-20/УІІ « Про

встановлення ставок земельного податку,

пільг з його сплати  на  2018 рік»

       Відповідно до Закону Українивід 10 липня 2018 року  № 2497-VIII  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств», який вступив в дію  15.08.2018 року, статтей 273, 274, 277,  281,282, 284, 285, п.п.288.5.1 п.288.5 статті 288  Податкового кодексу України (далі - ПКУ) , керуючись пунктами 24,  28 та  35   частини 1  статті 26Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,постановою КМУ від 24.05.2017 р. № 483      « Про  затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», врахувавши технічну  документацію  з нормативної  грошової оцінки земель , виготовлену   ДП «Черкаський науково – дослідний та проектний інститут землеустрою» та затверджену рішенням сільської ради від  12.07.2012р. № 16/6, що  оприлюднена згідно вимог пункту  271.2 статті 272 ПКУ, лист   начальника Тальнівського відділення Звенигородської ОДПІ  від 10.09.2018 року № 395/23-22-13-015, лист Черкаської обласної ради від 06.09.2018 року № 3429/01.1-60,   сільська  рада

ВИРІШИЛА  :

      1.Взяти до відома, що згідно ч.3 розділу П «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України  від 07.12.2017 року № 2245/УШ «Про  внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» установлено, що у 2018 році до рішень про встановлення місцевих податків і зборів, прийнятих органами місцевого самоврядування, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

     2. Внести зміни до рішення сільської ради від 23.06.2017р. №17-20/УІІ « Про встановлення ставок земельного податку,  пільг з його сплати  на  2018 рік», виклавши його вирішальну  частину  в новій редакції : 

    « 1. Установити на території  Майданецької   сільської  ради:

1) ставки земельного податку згідно з додатками 1, 2 ;

2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до  статей 281,  282 Податкового кодексу України та податкову пільгу шляхом звільнення  від сплати земельного податку   органів державної влади та  місцевого самоврядування , бюджетних установ в галузі ветеринарної медицини, водного господарства та меліорації, які є неприбутковими та повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мета створення і основна діяльність яких  не передбачає одержання прибутку, які  не займаються підприємницькою діяльністю та  створені   для досягнення   управлінських цілей стосовно охорони здоров'я тварин, експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель, а також інших цілей, спрямованих на досягнення суспільних благ за переліком згідно з додатком 3.

      2.    Врахувати ,  що :

   2.1. платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі з урахуванням особливостей визначених статтею  269 Податкового кодексу України;

    2.2. об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності ;

    2.3. базою оподаткування є :

    2.3.1. нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого Податковим кодексом України;

    2.3.2.площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено;

    2.4. податковим періодом  для плати за землю  є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців);

     2.5. підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру;

     2.6. порядок обчислення плати за землю та подання звітності  встановлений статтею 286 ПКУ;

     2.7. строк  сплати  плати за землю встановлений статтею 287 ПКУ;

     2.8.відповідно до п.п.14.1.130. п.14.1. статті 14 ПКУ,  одиницею  площі оподатковуваної земельної ділянки є :

- у межах населеного пункту - 1 (один) метр квадратний (кв. метр);

- за межами населеного пункту - 1 (один) гектар (га).

     3.   Копію прийнятого рішення  надіслати  в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

      4. Оприлюднити рішення в засобах масової інформації або в інший можливий спосіб у десятиденний строк після його прийняття та підписання.

      5. Контроль за виконанням рішення покласти на виконавчий комітет сільської ради.

      6 . Рішення набирає чинності після його  оприлюднення».

 

  Сільський голова                                                                        М.Капериз

Додаток 1
до  рішення про встановлення ставок
та пільг із сплати земельного податку

ЗАТВЕРДЖЕНО

               рішенням сільської ради

   від 20.09. 2018  р. № 31-3/УІІ

СТАВКИ
земельного податку1

Ставки встановлюються на 2018  рік та вводяться в дію
з  20 вересня   2018  року.

 

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області

71

Код району

240

Код
згідно з КОАТУУ

7124086601

Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

с.Майданецьке 

 

Вид цільового призначення земель2

Ставки податку3
(відсотків нормативної грошової оцінки)

за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)

за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено

код2

найменування2

для юридичних осіб

для фізичних осіб

для юридичних осіб

для фізичних осіб

01

Землі сільськогосподарського призначення

01.01

Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.02

Для ведення фермерського господарства4

3,00

-

-

-

01.03

Для ведення особистого селянського господарства4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.04

Для ведення підсобного сільського господарства4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.05

Для індивідуального садівництва4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.06

Для колективного садівництва4

-

-

-

-

01.07

Для городництва4

-

0,30

-

0,30

01.08

Для сінокосіння і випасання худоби4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.09

Для дослідних і навчальних цілей

 

 

 

 

01.10

Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства

-

-

-

-

01.11

Для надання послуг у сільському господарстві

-

-

-

-

01.12

Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції

-

-

-

-

01.13

Для іншого сільськогосподарського призначення

0,30

0,30

0,30

0,30

01.14

Для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

02

Землі житлової забудови

02.01

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)4

0,03

0,03

0,03

0,03

02.02

Для колективного житлового будівництва4

-

-

-

-

02.03

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку

-

0,03

-

0,03

02.04

Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання

-

-

-

-

02.05

Для будівництва індивідуальних гаражів

-

0,03

-

0,03

02.06

Для колективного гаражного будівництва

-

-

-

-

02.07

Для іншої житлової забудови 

0,03

0,03

0,03

0,03

02.08

Для цілей підрозділів 02.01-02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

03

Землі громадської забудови

03.01

Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування4

-

-

-

-

03.02

Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти4

-

-

-

-

03.03

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги4

-

-

-

-

03.04

Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій4

-

-

-

-

03.05

Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування4

-

-

-

-

03.06

Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів4

-

-

-

-

03.07

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі

1,00

1,00

-

-

03.08

Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування

0,30

0.30

0,30

0.30

03.09

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ

0,30

-

-

-

03.10

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури

0,30

-

-

-

03.11

Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки

-

-

-

-

03.12

Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування

0.30

-

-

-

03.13

Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування 

0,30

-

-

-

03.14

Для розміщення та постійної діяльності органів ДСНС4

-

-

-

-

03.15

Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови 

1,00

-

0,30

-

03.16

Для цілей підрозділів 03.01-03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

04

Землі природно-заповідного фонду

04.01

Для збереження та використання біосферних заповідників

-

-

-

-

04.02

Для збереження та використання природних заповідників4

-

-

-

-

04.03

Для збереження та використання національних природних парків4

-

-

-

-

04.04

Для збереження та використання ботанічних садів4

-

-

-

-

04.05

Для збереження та використання зоологічних парків

-

-

-

-

04.06

Для збереження та використання дендрологічних парків

-

-

-

-

04.07

Для збереження та використанняпарків - пам’яток садово-паркового мистецтва

-

-

-

-

04.08

Для збереження та використання заказників

-

-

-

-

04.09

Для збереження та використання заповідних урочищ

-

-

-

-

04.10

Для збереження та використання пам’яток природи

-

-

-

-

04.11

Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків

-

-

-

-

05

Землі іншого природоохоронного призначення

06

Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися
для профілактики захворювань і лікування людей)

06.01

Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів4

-

-

-

-

06.02

Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів

-

-

-

-

06.03

Для інших оздоровчих цілей

-

-

-

-

06.04

Для цілей підрозділів 06.01-06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

07

Землі рекреаційного призначення

07.01

Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення4

-

-

-

-

07.02

Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту4

-

-

-

-

07.03

Для індивідуального дачного будівництва

-

-

-

-

07.04

Для колективного дачного будівництва 

-

-

-

-

07.05

Для цілей підрозділів 07.01-07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

08

Землі історико-культурного призначення

08.01

Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини 

-

-

-

-

08.02

Для розміщення та обслуговування музейних закладів

-

-

-

-

08.03

Для іншого історико-культурного призначення

-

-

-

-

08.04

Для цілей підрозділів 08.01-08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

09

Землі лісогосподарського призначення

Згідно Податкового кодексу – лісові землі

09.01

Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг 

1,00

-

1,00

-

09.02

Для іншого лісогосподарського призначення

-

-

1,00

-

09.03

Для цілей підрозділів 09.01-09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

10

Землі водного фонду

10.01

Для експлуатації та догляду за водними об’єктами

-

-

0,30

0,30

10.02

Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами

-

-

-

-

10.03

Для експлуатації та догляду за смугами відведення

-

-

-

-

10.04

Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами

-

-

-

-

10.05

Для догляду за береговими смугами водних шляхів

-

-

-

-

10.06

Для сінокосіння

-

-

-

-

10.07

Для рибогосподарських потреб

0,25

0,25

0,30

0,30

10.08

Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей

-

-

-

-

10.09

Для проведення науково-дослідних робіт

-

-

-

-

10.10

Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд

-

-

-

-

10.11

Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів

-

-

-

-

10.12

Для цілей підрозділів 10.01-10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

11

Землі промисловості

11.01

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами 

-

-

-

-

11.02

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості

1,00

1,00

0,30

0,30

11.03

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств

1,00

1,00

0,30

0.30

11.04

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)

-

-

-

-

11.05

Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

12

Землі транспорту

12.01

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту

-

-

-

-

12.02

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту 

-

-

-

-

12.03

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту 

-

-

-

-

12.04

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства4

1,00

-

0,30

-

12.05

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту

-

-

-

-

12.06

Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту

-

-

-

-

12.07

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту

-

-

-

-

12.08

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій

-

-

-

-

12.09

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту

1,00

-

0,30

-

12.10

Для цілей підрозділів 12.01-12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

13

Землі зв’язку

13.01

Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій

-

-

0,30

0,30

13.02

Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку

1,00

-

0,30

-

13.03

Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку

-

-

-

-

13.04

Для цілей підрозділів 13.01-13.03, 13.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

       -

-

-

-

14

Землі енергетики

14.01

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій 

0,30

0,30

0,30

0,30

14.02

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії

0,30

-

0,30

-

14.03

Для цілей підрозділів 14.01-14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

15

Землі оборони

15.01

Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил4

-

-

-

-

15.02

Для розміщення та постійної діяльності військових частин (підрозділів) Національної гвардії4

-

-

-

-

15.03

Для розміщення та постійної діяльності Держприкордонслужби4

-

-

-

-

15.04

Для розміщення та постійної діяльності СБУ4

-

-

-

-

15.05

Для розміщення та постійної діяльності Держспецтрансслужби4

-

-

-

-

15.06

Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки4

-

-

-

-

15.07

Для розміщення та постійної діяльності інших, утворених відповідно до законів, військових формувань4

-

-

-

-

15.08

Для цілей підрозділів 15.01-15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

16

Землі запасу

-

-

3,00

3,00

17

Землі резервного фонду

-

-

3,00

3,00

18

Землі загального користування4

-

-

0,30

0,30

19

Для цілей підрозділів 16-18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

__________

1У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються  окремими додатками.

2Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23 липня 2010 р. № 548.

3Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274 і 277 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

4Земельні ділянки, що класифікуються за кодами цього підрозділу, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування земельним податком відповідно до норм статей 281-283 Податкового кодексу України.

 

Секретар ради                                                                          Т.Драган

 

Додаток 2
до  рішення про встановлення ставок
та пільг із сплати земельного податку

ЗАТВЕРДЖЕНО

               рішенням сільської ради

   від 20.09.2018 р. №31-3/УІІ

СТАВКИ
земельного податку1

Ставки встановлюються на 2018  рік та вводяться в дію
з  20  вересня  2018  року.

 

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області

23

Код району

_____

Код
згідно з КОАТУУ

Найменування адміністративно-територіальної одиниці або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

с.Новомайданецьке  

 

Вид цільового призначення земель2

Ставки податку3
(відсотків нормативної грошової оцінки)

за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження)

за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено

код2

найменування2

для юридичних осіб

для фізичних осіб

для юридичних осіб

для фізичних осіб

01

Землі сільськогосподарського призначення

01.01

Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва4                                               

0,30

0,30

0,30

0,30

01.02

Для ведення фермерського господарства4

3,00

-

-

-

01.03

Для ведення особистого селянського господарства4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.04

Для ведення підсобного сільського господарства4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.05

Для індивідуального садівництва4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.06

Для колективного садівництва4

-

-

-

-

01.07

Для городництва4

-

0,30

-

0,30

01.08

Для сінокосіння і випасання худоби4

0,30

0,30

0,30

0,30

01.09

Для дослідних і навчальних цілей

-

-

-

-

01.10

Для пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства

-

-

-

-

01.11

Для надання послуг у сільському господарстві

-

-

-

-

01.12

Для розміщення інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції

-

-

-

-

01.13

Для іншого сільськогосподарського призначення

0,30

0,30

0,30

0,30

01.14

Для цілей підрозділів 01.01-01.13 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

02

Землі житлової забудови

02.01

Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)4

0,03

0,03

-

0,03

02.02

Для колективного житлового будівництва4

-

-

-

-

02.03

Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку

-

0,03

-

0,03

02.04

Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання

0,03

-

-

-

02.05

Для будівництва індивідуальних гаражів

-

0,03

-

0,03

02.06

Для колективного гаражного будівництва

-

-

-

-

02.07

Для іншої житлової забудови 

-

0,03

-

0,03

02.08

Для цілей підрозділів 02.01-02.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

03

Землі громадської забудови

03.01

Для будівництва та обслуговування будівель органів державної влади та місцевого самоврядування4

-

-

-

-

03.02

Для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти4

-

-

-

-

03.03

Для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров’я та соціальної допомоги4

-

-

-

-

03.04

Для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій4

-

-

-

-

03.05

Для будівництва та обслуговування будівель закладів культурно-просвітницького обслуговування4

-

-

-

-

03.06

Для будівництва та обслуговування будівель екстериторіальних організацій та органів4

-

-

-

-

03.07

Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі

1,00

1,00

-

-

03.08

Для будівництва та обслуговування об’єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування

-

-

0,30

0,30

03.09

Для будівництва та обслуговування будівель кредитно-фінансових установ

-

-

-

-

03.10

Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури

-

-

-

-

03.11

Для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки

-

-

-

-

03.12

Для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування

0,30

-

-

-

03.13

Для будівництва та обслуговування будівель закладів побутового обслуговування 

0,30

-

-

-

03.14

Для розміщення та постійної діяльності органів ДСНС4

-

-

-

-

03.15

Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови 

0,30

-

0,30

-

03.16

Для цілей підрозділів 03.01-03.15 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

04

Землі природно-заповідного фонду

04.01

Для збереження та використання біосферних заповідників

-

-

-

-

04.02

Для збереження та використання природних заповідників4

-

-

-

-

04.03

Для збереження та використання національних природних парків4

-

-

-

-

04.04

Для збереження та використання ботанічних садів4

-

--

-

-

04.05

Для збереження та використання зоологічних парків

-

-

-

-

04.06

Для збереження та використання дендрологічних парків

-

-

-

-

04.07

Для збереження та використанняпарків - пам’яток садово-паркового мистецтва

-

-

-

-

04.08

Для збереження та використання заказників

-

-

-

-

04.09

Для збереження та використання заповідних урочищ

-

-

-

-

04.10

Для збереження та використання пам’яток природи

-

-

-

-

04.11

Для збереження та використання регіональних ландшафтних парків

-

-

-

-

05

Землі іншого природоохоронного призначення

06

Землі оздоровчого призначення (землі, що мають природні лікувальні властивості, які використовуються або можуть використовуватися
для профілактики захворювань і лікування людей)

06.01

Для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів4

-

-

-

-

06.02

Для розробки родовищ природних лікувальних ресурсів

-

-

-

-

06.03

Для інших оздоровчих цілей

-

-

-

-

06.04

Для цілей підрозділів 06.01-06.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

07

Землі рекреаційного призначення

07.01

Для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення4

-

-

-

-

07.02

Для будівництва та обслуговування об’єктів фізичної культури і спорту4

-

-

-

-

07.03

Для індивідуального дачного будівництва

-

-

-

-

07.04

Для колективного дачного будівництва 

-

-

-

-

07.05

Для цілей підрозділів 07.01-07.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

08

Землі історико-культурного призначення

08.01

Для забезпечення охорони об’єктів культурної спадщини 

-

-

-

-

08.02

Для розміщення та обслуговування музейних закладів

-

-

-

-

08.03

Для іншого історико-культурного призначення

-

-

-

-

08.04

Для цілей підрозділів 08.01-08.03 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

09

Землі лісогосподарського призначення

Згідно Податкового кодексу – лісові землі

09.01

Для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг 

1,00

-

1,00

-

09.02

Для іншого лісогосподарського призначення

-

-

1,00

-

09.03

Для цілей підрозділів 09.01-09.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

10

Землі водного фонду

10.01

Для експлуатації та догляду за водними об’єктами

-

-

-

-

10.02

Для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами

-

-

-

-

10.03

Для експлуатації та догляду за смугами відведення

-

-

-

-

10.04

Для експлуатації та догляду за гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами і каналами

-

-

-

-

10.05

Для догляду за береговими смугами водних шляхів

-

-

-

-

10.06

Для сінокосіння

-

-

-

-

10.07

Для рибогосподарських потреб

-

-

-

-

10.08

Для культурно-оздоровчих потреб, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей

-

-

-

-

10.09

Для проведення науково-дослідних робіт

-

-

-

-

10.10

Для будівництва та експлуатації гідротехнічних, гідрометричних та лінійних споруд

-

-

-

-

10.11

Для будівництва та експлуатації санаторіїв та інших лікувально-оздоровчих закладів у межах прибережних захисних смуг морів, морських заток і лиманів

-

-

-

-

10.12

Для цілей підрозділів 10.01-10.11 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

11

Землі промисловості

11.01

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов’язані з користуванням надрами 

-

-

-

-

11.02

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості

-

-

-

-

11.03

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств

-

-

--

-

11.04

Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води)

-

-

-

-

11.05

Для цілей підрозділів 11.01-11.04 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

12

Землі транспорту

12.01

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту

-

-

-

-

12.02

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту 

-

-

-

-

12.03

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд річкового транспорту 

-

-

-

-

12.04

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства4

1,00

-

0,30

-

12.05

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд авіаційного транспорту

-

-

-

-

12.06

Для розміщення та експлуатації об’єктів трубопровідного транспорту

-

-

-

-

12.07

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд міського електротранспорту

-

-

-

-

12.08

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій

-

-

-

-

12.09

Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту

1,00

-

0,30

-

12.10

Для цілей підрозділів 12.01-12.09 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

13

Землі зв’язку

13.01

Для розміщення та експлуатації об’єктів і споруд телекомунікацій

-

-

-

-

13.02

Для розміщення та експлуатації будівель та споруд об’єктів поштового зв’язку

-

-

-

-

13.03

Для розміщення та експлуатації інших технічних засобів зв’язку

-

-

-

-

13.04

Для цілей підрозділів 13.01-13.03, 13.05 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

14

Землі енергетики

14.01

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів енергогенеруючих підприємств, установ і організацій 

0,30

0,30

0,30

0,30

14.02

Для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії

0.30

-

0,30

-

14.03

Для цілей підрозділів 14.01-14.02 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

15

Землі оборони

15.01

Для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил4

-

-

-

-

15.02

Для розміщення та постійної діяльності військових частин (підрозділів) Національної гвардії4

-

-

--

-

15.03

Для розміщення та постійної діяльності Держприкордонслужби4

-

-

-

-

15.04

Для розміщення та постійної діяльності СБУ4

-

-

-

-

15.05

Для розміщення та постійної діяльності Держспецтрансслужби4

-

-

-

-

15.06

Для розміщення та постійної діяльності Служби зовнішньої розвідки4

-

-

-

-

15.07

Для розміщення та постійної діяльності інших, утворених відповідно до законів, військових формувань4

-

-

-

-

15.08

Для цілей підрозділів 15.01-15.07 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

16

Землі запасу

-

-

3,00

3,00

17

Землі резервного фонду

-

-

3,00

3,00

18

Землі загального користування4

-

-

0,30

0,30

19

Для цілей підрозділів 16-18 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду

-

-

-

-

__________

1У разі встановлення ставок податку, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом ставки затверджуються  окремими додатками.

2Вид цільового призначення земель зазначається згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Держкомзему від 23 липня 2010 р. № 548.

3Ставки податку встановлюються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12, пункту 30.2 статті 30, статей 274 і 277 Податкового кодексу України і зазначаються десятковим дробом з трьома (у разі потреби чотирма) десятковими знаками після коми.

4Земельні ділянки, що класифікуються за кодами цього підрозділу, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування земельним податком відповідно до норм статей 281-283 Податкового кодексу України.

 

Секретар ради                                                                          Т.Драган

 

                                                                  Додаток 3
                                                       до проекту рішення «Про  встановлення                                                       ставок земельного податку,  пільг з його                       сплати  на  2019 рік»

ПЕРЕЛІК
пільг для фізичних та юридичних осіб, наданих відповідно до пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України, із сплати земельного податку1
 

Пільги встановлюються на 2018  рік та вводяться в дію
 з 20 .09. 2018  року.

Адміністративно-територіальні одиниці або населені пункти, або території об’єднаних територіальних громад, на які поширюється дія рішення ради:

Код області

71

Код району

240

Код згідно з КОАТУУ

7124085001

Найменування адміністративно-територіальної одиниці
або населеного пункту, або території об’єднаної територіальної громади

С.Майданецьке, Новомайданецьке    

 

Група платників, категорія/цільове призначення
земельних ділянок

Розмір пільги
(відсотків суми податкового зобов’язання за рік)

                    Фізичні особи :

          - інваліди першої і другої групи;                                           100%

   -  фізичні особи, які виховують трьох і

       більше дітей віком до 18 років;                                          100%

   -  пенсіонери (за віком);                                                           100%

   - ветерани війни та особи, на яких поширюється

 дія Закону України  « Про статус ветеранів війни,

гарантії їх соціального захисту» ;                                                          100 %

  • фізичні особи, визнані законом особами, які

постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи                          100%                                                    

 

   При цьому, звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб  поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм:

-  для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;

 -  для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)  не більш як 0,25 гектара;

-   для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;

  -  для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;

  -  для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара;

  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв)

та землекористувачі за умови передачі земельних

ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику

єдиного податку четвертої групи на період дії єдиного

податку четвертої групи                                                                           100 %

      

                      Юридичні особи :

  • дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади

 незалежно від форми власності і джерел фінансування,

 заклади культури, науки,  освіти, охорони здоров’я,

 соціального захисту, фізичної культури та спорту,

 які повністю утримуються за рахунок коштів

 державного або місцевих бюджетів                                                        100 %

 

  • органи державної влади та органи місцевого самоврядування ,

 бюджетні установи в галузі ветеринарної медицини,

 водного господарства та меліорації, які є неприбутковими та

 повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, мета створення і основна діяльність яких  не передбачає одержання прибутку, які  не займаються підприємницькою

діяльністю та  створені   для досягнення   управлінських цілей стосовно охорони здоров'я тварин, експлуатації державних меліоративних систем, використання, збереження та відтворення водних ресурсів, меліорації земель, а також інших цілей, спрямованих на досягнення суспільних

благ                                                                                                                    100%

 

__________

1 Пільги визначаються з урахуванням норм підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті12, пункту 30.2 статті 30, статей 281 і 282 Податкового кодексу України. У разі встановлення пільг, відмінних на територіях різних населених пунктів адміністративно-територіальної одиниці, за кожним населеним пунктом пільги затверджуються окремо.

 

Секретар ради                                                                Т.Драган

 

 

                                МАЙДАНЕЦЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

            ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ХХХІ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

                                                  РІШЕННЯ

 

20 вересня 2018року                              

    с.Майданецьке                                           

               №31- 4/УІІ 

 

 

Про  внесення  змін  дорішення сільської ради 

від  22.12.2017 №22-17/УІІ «Про структуру

виконавчих органів, загальну чисельність

апарату Майданецької сільської ради, її

виконавчих органів та затвердження

штатних розписів, витрат на їх утримання»

із врахуванням змін внесених рішенням

сільської ради від 17.04.2018№27-5/УІІ,

від 14.06.2018 №29-4/УІІ

 

       3аслухавши  та обговоривши інформацію  сільського голови Капериза М.В. про внесення змін до штатного розпису дошкільного навчального закладу «Веселка», а саме: виведення на період  опалювального сезону 2018 – 2019 років посади сторожа дошкільного навчального закладу,  а ввести  посаду кочегара з 15.10.2018 року по 15.04.2019року, керуючись   підпунктом 5, частини 1, статті 26 Закону України  “Про місцеве самоврядування в Україні”,  сільська рада

ВИРІШИЛА:

 

  1.  Внести  зміни  в додаток  5  рішення сільської ради  від 22.12.2017 №22-17/УІІ «Про структуру виконавчих органів, загальну чисельність апарату Майданецької сільської ради, її виконавчих органів та затвердження штатних розписів, витрат на їх утримання» із врахуванням змін внесених рішеннями  сільської  ради від 17.04.2018 №27-5/УІІ, від 14.06.2018 №29-4/УІІ, а саме:
  • вивести на період  опалювального сезону 2018 – 2019 років посаду сторожа дошкільного навчального закладу «Веселка»,  а ввести посаду кочегара з 15.10.2018 року по 15.04.2019року, виклавши  в новій редакції штатний розпис  ДНЗ «Веселка» з 15.10.2018 року ( додається).                                                       2. Контроль за виконанням даного рішення покласти  на сільського голову та постійну комісію з питань планування бюджету та фінансів сільської ради.

 

Сільський голова                                                                 М.Капериз      

 

 

                                                                   Додаток 

                                                                  до рішення сільської ради

                                                                    від 20 вересня 2018 №-31-4/УІІ                                               

 

                                                                                                     

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
28 січня 2002 року № 57

(у редакції наказу Міністерства фінансів України

від 26 листопада 2012 року № 1220) 

 

  ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням сільської ради

                                           від 20.09.2018 р № 31-4/УІІ

 
штат у кількості ____9,5_____ штатних одиниць
з місячним фондом заробітної плати за посадовими     

  окладами  24966,50 (двадцять чотири тисячі дев’ятсот шістдесят шість грн..50 коп.)___________________гривень.

Сільський голова

      (посада)

___________________                          М.Капериз

    (підпис керівника)                        (ініціали і прізвище)

 

_20.09.2018 року

  (число, місяць, рік)                        М.П.

 

 

 

 

 
                                                  ШТАТНИЙ РОЗПИС  на2018р.        

                                              Вводиться в дію з 15 жовтня  2018 року  

 

______   Дошкільний навчальний заклад «Веселка»________
      (назва установи)


з/п 

Назва структурного підрозділу та посад 

Кількість

штатних

посад 

Посадовий оклад
(грн.) 

Фонд заробітної плати на місяць за посадовими окладами 
(грн.) 

5

1

Завідуюча ДНЗ»Веселка»

1

4264

4264

2

Вихователь

2

3471

6942

3

Помічник вихователя

2

2396

4792

4

Кухар

1

2079

2079

5

Сторож

1

1762

1762

6

Кочегар

1

1762

1762

7

Тимчасовий кочегар

1

1762

1762

8

Музичний керівник

0,5

3207

1603,50

 

Усього

9,5

х

24966,50

Сільський голова                                                                 М.Капериз

Головний бухгалтер                                                           М.Лисоконь

 

 

                                   МАЙДАНЕЦЬКА  СІЛЬСЬКА РАДА

                      ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                            ХХХІ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ УІІ СКЛИКАННЯ                      

                                                          РІШЕННЯ  

20 вересня 2018 року                 с.Майданецьке                          №31-5/УІІ

Про затвердження найменування  вулиці

в с.Майданецьке Тальнівського району

Черкаської області

        Керуючись п.41 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою впорядкування назв вулиць та провулків  в с.Майданецьке Тальнівського району Черкаської області, врахувавши пропозиції депутатів , сільська рада

В И Р І Ш И Л А :

  1. Затвердити найменування вулиці Садова в с.Майданецьке Тальнівського району Черкаської області.
  2. Доручити секретарю сільської ради Драган Т.М. забезпечити оприлюднення цього рішення на веб-сайті сільської ради та направити інформацію до Черкаської філії ДП «Національні інформаційні системи» Міністерства юстиції України для внесення відповідних змін та  поправок до словників Державного реєстру речових прав на нерухоме  майно.
  3. Контроль за виконання рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна соціального розвитку села, охорони здоров»я, освіти, культури, виховання, соціального захисту населення.

 

Сільський голова                                                                    М.Капериз

 

 

                                     МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

                  ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

       ХХХІ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

                                                         РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року

с.Майданецьке    

№ 31-6/УІІ

 

 

Про Порядок проведення конкурсного

відбору суб’єктів оціночної діяльності

з незалежної (експертної) оцінки об’єктів

нерухомого майна, що є комунальною 

власністю  територіальної  громади  

 

     Відповідно до  статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в  Україні», Закону  України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну діяльність оцінювачів в Україні», Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності, затвердженого Наказом Фонду Державного майна України  від  31.12.2015 № 2075 (у редакції наказу Фонду державного майна України 16.01.2018 № 47), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2016р. за № 60/28190,  з метою упорядкування  питань управління комунальною   власністю  територіальної  громади , врахувавши пропозиції  постійної комісії, сільська рада

ВИРІШИЛА :

     1.Затвердити Порядок проведення конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності з незалежної (експертної) оцінки об’єктів нерухомого майна, що є  комунальною власністю  територіальної  громади  (додається).

     2. Визнати таким, що втратило  чинність рішення сільської ради від 23.06.2017 №17-3/УІІ «Про Порядок проведення конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності з незалежної (експертної) оцінки об’єктів нерухомого майна, що є коммунальною власністю  територіальної громади».  

     3.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна соціального розвитку села, охорони здоров»я, освіти, культури, виховання, соціального захисту населення.

 

Сільський голова                                                                   М.Капериз

                                                                                        Затверджено                                                                                          рішення районної ради

                                                                                 від 20.09.2018 №31-6/УІІ

 

Порядок

проведення конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності з незалежної (експертної) оцінки об’єктів нерухомого майна, що є комунальною  власністю  територіальної    громади

 

      Порядок проведення конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності по незалежній (експертній) оцінці об’єктів нерухомого майна, що є комунальною  власністю  територіальної  громади   (далі – Порядок) – розроблений відповідно до законів України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну діяльність оцінювачів в Україні”, „Про оренду державного та комунального майна”, „Про місцеве самоврядування в Україні”, Положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності, затвердженого Наказом Фонду Державного майна України  від  31.12.2015 № 2075 (у редакції наказу Фонду державного майна України 16.01.2018 № 47)зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 січня 2016р.. за № 60/28190.  

  1. Порядок визначає процедуру конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності для незалежної (експертної) оцінки об’єктів нерухомого майна та  робіт з експертної грошової оцінки земельних ділянок (далі - послуги з оцінки майна), що є комунальною  власністю  територіальної  громади,  відповідно до вимог законодавства, а вартість надання послуг з оцінки майна менша встановленої в абзаці другомучастини першої статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі»..

У цьому порядку вживаються  поняття:

- „оцінка”, „незалежна оцінка”, „ оцінювач”, „суб’єкт оціночної діяльності”, „сертифікат суб’єкта оціночної діяльності”, „кваліфікаційне свідоцтво оцінювача”, „договір на проведення оцінки майна” у значеннях, наведених у Законі України „Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в  Україні”;

-конкурсна документація - конкурсна пропозиція, підтвердні документи та документи щодо практичного досвіду виконання робіт з оцінки та оцінювачів, які будуть залучені до виконання робіт з оцінки та підписання звіту про оцінку майна (експертну грошову оцінку земельної ділянки);

конкурсна пропозиція - пропозиція учасника конкурсу щодо вартості надання послуг з оцінки, калькуляції витрат, пов’язаних з наданням таких послуг, а також строку їх виконання (у календарних днях), якщо він не був визначений в інформації про проведення конкурсу.

  1. Оцінка обов’язково проводиться перед відчуженням комунального майна, оголошенням конкурсу на оренду майна,  укладанням договору оренди та перед продовженням договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об’єкта оренди була проведена більш як три роки тому.
  2. Рішення про оголошення  конкурсу з відбору суб’єктів оціночної діяльності та, при необхідності,   про повторне проведення конкурсу приймає сільська рада..

3. Звіт про оцінку майна затверджується  рішенням сільської   ради.

          4.Конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності здійснюється конкурсною комісією (далі комісія), утвореною рішенням сільської ради у складі не менше 5 осіб.

5.Очолює комісію голова комісії, який у межах своїх повноважень:

- скликає засідання комісії;

- головує на засіданні комісії;

- організовує підготовку матеріалів для подання на розгляд комісії;

-підписує документи щодо роботи комісії, зокрема підсумкову таблицю визначення переможця конкурсного відбору суб’єкта оціночної діяльності;

- представляє комісію у відносинах з установами та організаціями.

      7.Секретар комісії:

  • забезпечує виконання доручень голови комісії;
  • готує матеріали для розгляду на засіданні комісії;
  • оформляє протоколи комісії,підсумкову таблицю визначення переможця конкурсного відбору суб’єкта оціночної діяльності.

      8.На період відсутності голови та (або) секретаря комісії їх повноваження надаються будь-якому члену комісії за рішенням комісії.

      9. Оголошення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності з незалежної  (експертної ) оціки об’єктів, які є  комунальною  власністю  територіальної  громади   оприлюднюється конкурсною комісією   не пізніше, ніж за 20 календарних днів до дати проведення конкурсу. Оголошення про проведення конкурсу публікується в засобах масової інформації та  розміщується на офіційному сайті  сільської ради.

     10.Оголошення  про проведення конкурсу має містити наступну інформацію:

  • дата, час і місце проведення конкурсу;
  • інформацію про об’єкт оцінки ;
  • кінцевий термін подання документів;
  • термін виконання робіт в календарних днях (у разі потреби);
  • перелік підтвердних документів , які подаються на розгляд комісії;
  • кваліфікаційні вимоги до учасників конкурсу;
  • місцезнаходження комісії, контактні телефони;
  • вимоги до учасників конкурсу (кваліфікаційні вимоги до оцінювачів, що залучаються до надання послуг з оцінки майна, а також до суб’єктів оціночної діяльності, зокрема щодо їх практичного досвіду виконання робіт з оцінки об’єкта оцінки, а також подібного до оцінюваного майна);
  • інформацію про замовника та особу - платника робіт з оцінки.

 

11. Конкурсна документація претендента подається в запечатаному конверті до   виконавчого комітету сільської ради за чотири робочі дні до оголошеної дати проведення конкурсу (включно) і складається з:

конкурсної пропозиції, запечатаної в окремому конверті, в якій зазначено також строк виконання робіт (у календарних днях). Пропозиція щодо ціни надання послуг з оцінки подається з урахуванням усіх податків, які сплачує претендент згідно із законом;

документів щодо практичного досвіду виконання робіт з оцінки разом із заповненою інформацією щодо досвіду суб’єкта оціночної діяльності та (або) оцінювачів, які будуть залучені до виконання робіт з оцінки майна (експертної грошової оцінки земельної ділянки) та підписання звіту про оцінку майна (експертну грошову оцінку земельної ділянки);

підтвердних документів.

На конверті слід зазначити: «На конкурс з відбору суб’єктів оціночної діяльності», а також зазначити назву об’єкта оцінки, щодо якого буде проводитися конкурсний відбір суб’єкта оціночної діяльності, та найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - підприємця, який подає конкурсну документацію.

12. До підтвердних документів, поданих на конкурс, належать:

заява про участь у конкурсі з відбору суб’єктів оціночної діяльності за встановленою формою, згідно додатку 4 доНаказу  Фонду Державного майна України  від  31.12.2015 № 2075 (у редакції наказу Фонду державного майна України 16.01.2018 № 47)  ;

інформація про претендентаза формою згідно додатка 5 до  Наказу Фонду Державного майна України  від  31.12.2015 № 2075 (у редакції наказу Фонду державного майна України 16.01.2018 № 47;

копії кваліфікаційних документів оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок, у тому числі посвідчень про підвищення кваліфікації оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок (подаються у разі проведення конкурсу з метою виконання робіт з експертної грошової оцінки земельних ділянок).

13. Інформація про претендента містить:

наявність сертифіката суб’єкта оціночної діяльності та (або) відповідного документа, передбаченого статтею 6 Закону України «Про оцінку земель»;

інформацію про оцінювачів, що перебувають у трудових відносинах з претендентом, а також яких він залучає до надання послуг з оцінки та підписання звіту про оцінку майна (експертну грошову оцінку земельної ділянки): кваліфікація, стаж роботи, членство у саморегулівних організаціях оцінювачів, наявність відповідної форми допуску до державної таємниці тощо.

14. Один і той самий оцінювач може бути залучений до виконання робіт з оцінки одного об’єкта лише одним претендентом. У разі з’ясування факту залучення одного і того самого оцінювача з метою надання послуг з оцінки майна того самого об’єкта декількома претендентами бали за професійний стаж такого оцінювача, а також за його практичний досвід виконання робіт не зараховуються жодному з претендентів.

15. Пропозицію щодо ціни надання послуг з оцінки; документи щодо практичного досвіду виконання робіт з оцінки разом з інформацією щодо досвіду претендента та оцінювачів, які будуть залучені до виконання робіт з оцінки майна (експертної грошової оцінки земельної ділянки) та підписання звіту про оцінку майна (експертну грошову оцінку земельної ділянки); підтвердні документи має засвідчити підписом керівник суб’єкта оціночної діяльності.

16. До участі в конкурсі з метою надання послуг з оцінки майна можуть бути допущені претенденти, які діють на підставі сертифікатів суб’єкта оціночної діяльності, виданих відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», якими передбачено провадження практичної діяльності з оцінки майна за напрямами оцінки майна та спеціалізаціями в межах таких напрямів, що відповідають об’єкту оцінки, а також вимогам до учасників конкурсу.

17. До участі в конкурсі з метою виконання робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки допускаються претенденти, які є суб’єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до статті 6 Закону України «Про оцінку земель» та відповідають вимогам до учасників конкурсу, передбачених пунктом 12 цього розділу.

18.Вимогами до учасників конкурсу передбачено наявність:

складеної відповідно до цього Положення конкурсної документації, яку надано у визначений в інформації про проведення конкурсу строк;

відповідної кваліфікації оцінювачів щодо об’єкта оцінки, що має підтверджуватися чинними кваліфікаційними свідоцтвами (кваліфікаційними документами) оцінювача, виданими згідно із Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» або виданими відповідно до Закону України «Про оцінку земель» (для виконання робіт з експертної грошової оцінки земельних ділянок);

переліку оцінювачів, які будуть залучені до надання послуг з оцінки та підписання звіту про оцінку майна або звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, та їх особистого досвіду щодо виконання робіт з оцінки подібного майна (досвіду проведення робіт з експертної грошової оцінки земельних ділянок, у тому числі подібних земельних ділянок, зокрема за цільовим призначенням (за потреби проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок));

переліку інших фахівців, які можуть бути залучені до проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до вимог чинного законодавства (для виконання робіт з експертної грошової оцінки земельних ділянок) (за потреби);

досвіду суб’єкта оціночної діяльності щодо виконання робіт з оцінки подібного майна (досвіду проведення робіт з експертної грошової оцінки земельних ділянок, у тому числі подібних земельних ділянок, зокрема за цільовим призначенням (за потреби проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок).

       19.Засідання комісії проводиться у разі присутності не менше двох третин її кількісного складу. Конкурс проводиться за наявності не менше двох учасників.

На засіданні комісії можуть бути присутніми представники претендентів, осіб, що можуть бути сторонами договору про надання послуг з оцінки, правоохоронних органів, засобів масової інформації, про що вони письмово повідомляють  листом на ім’я голови комісії не пізніше ніж за 1 робочий день до дати проведення засідання, що фіксується датою реєстрації вхідної кореспонденції. Такі представники не можуть втручатися в роботу комісії.

20. На засіданні комісія:

аналізує підтвердні документи, документи щодо практичного досвіду виконання робіт з оцінки претендентів та розглядає інформаційну довідку про кожного претендента, підготовлену робочою групою;

приймає шляхом голосування рішення про допуск претендентів до участі в конкурсі або виключення з учасників конкурсу;

розпечатує конверти учасників конкурсу з конкурсною пропозицією;

обраховує кількість балів, які набрали учасники конкурсу за критеріями;

проводить таємне голосування;

обирає переможця конкурсу;

приймає рішення про відміну конкурсу в разі наявності обставин, що унеможливлюють його проведення.

21. До критеріїв визначення переможця конкурсу належать:

досвід учасника конкурсу та оцінювачів, які будуть залучені до проведення оцінки та підписання звіту про оцінку і висновку про вартість об'єкта оцінки, зокрема тих, які перебувають у трудових відносинах із таким учасником;

наявність зауважень до практичної діяльності з оцінки майна учасника конкурсу та (або) оцінювача (оцінювачів), якого(их) він залучає до виконання робіт з оцінки, за останні 3 роки до дати проведення конкурсу;

наявність на дату проведення конкурсу невиконаних договорів про надання послуг з оцінки, укладених між учасником конкурсу та органом приватизації, рішенням якого створено комісію;

запропонована учасником конкурсу вартість надання послуг з оцінки.

22. Обрання переможця конкурсу щодо оцінки майна відбувається за один етап.

23. Претенденти не допускаються до участі в конкурсі у разі:

якщо подана конкурсна документація є неповною, зокрема не містить хоча б одного з документів, передбачених цим  Положенням;

якщо подана конкурсна документація є недостовірною;

якщо подана конкурсна документація оформлена неналежним чином та не відповідає вимогам цього Положення (зокрема, цінову пропозицію подано у відкритому вигляді; документи,  оформлено не за формами та (або) не завірено підписом керівника; в інформації про претендента відсутній підпис (підписи) оцінювачів);

якщо подана конкурсна документація є такою, що не відповідає оприлюдненій інформації про проведення конкурсу та вимогам цього Положення (зокрема, неправильно зазначено об’єкт оцінки; не зазначено строк надання послуг з оцінки (якщо його не зазначено в інформації про проведення конкурсу); строк надання послуг з оцінки зазначено не у календарних днях або він перевищує той, що зазначено в інформації про проведення конкурсу);

якщо претендент несвоєчасно подав пакет документів для участі у конкурсі;

якщо запропонована претендентом вартість надання послуг з оцінки об’єктів першого рівня складності перевищує очікувану найбільшу ціну надання послуг з оцінки об’єкта оцінки, надруковану в інформаційному оголошенні про проведення конкурсу.

Рішення про недопущення претендента до участі в конкурсі приймає комісія під час засідання шляхом голосування.

24. Для надання послуг з оцінки і підписання звіту про оцінку майна та висновку про вартість об’єкта оцінки претендент може залучати оцінювачів, які є його штатними працівниками та відповідно до статті 19 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» були заявлені в довідці про оцінювачів, які працюють в його штатному складі, а також оцінювачів, залучених за цивільно-правовими договорами.

       25. Конкурс вважається таким, що не відбувся, якщо:

на участь у конкурсі не надійшло жодної заяви або подано лише одну заяву від претендента;

за підсумками розгляду комісією поданої претендентами конкурсної документації учасником конкурсу не визнано жодного претендента або визнано лише одного претендента;

після виключення комісією учасника (учасників) конкурсу залишився лише один учасник.

У таких випадках голова комісії приймає рішення проте, що конкурс не відбувся, а сільська рада на сесії  приймає рішення про  повторне проведення конкурсу та призначає його дату.

26. Претендент має право відкликати свою заяву до дати проведення конкурсу, письмово повідомивши про це голову комісії. Про факт відкликання заяви голова комісії інформує членів комісії на засіданні. Поданий таким претендентом пакет документів на конкурсі не розглядається.

27. З метою уточнення інформації, поданої учасниками конкурсу в конкурсній документації, комісія може письмово звертатися до окремих осіб, суб’єктів господарювання, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, саморегулівних організацій оцінювачів. У такому разі для аналізу уточненої інформації та проведення обчислень комісія може оголосити перерву в засіданні на строк, що не перевищує сім календарних днів.

До перерви у засіданні комісія забезпечує внесення до проекту підсумкової таблиці визначення переможця конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності, складеної відповідно до додатка 6 до   Наказу Фонду Державного майна України  від  31.12.2015 № 2075 (у редакції наказу Фонду державного майна України 16.01.2018 № 47,

 інформації про всіх учасників конкурсу, якою володіє комісія до перерви у засіданні. На час перерви у засіданні комісія  забезпечує зберігання конкурсної документації учасників конкурсу та проекту підсумкової таблиці визначення переможця конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності.

За результатами аналізу уточненої інформації, що надійшла до комісії, інформація в підсумковій таблиці визначення переможця конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності може бути уточнена.

Підсумкову таблицю визначення переможця конкурсного відбору суб’єктів оціночної діяльності складають для кожного об’єкта оцінки окремо, її підписують голова комісії та члени комісії, присутні на засіданні.

28. На засіданні комісія розглядає пропозиції претендентів щодо ціни надання послуг з оцінки.

29. Комісія розраховує кількість балів за критерієм «Досвід учасника конкурсу та оцінювачів, які будуть залучені до проведення оцінки та підписання звіту про оцінку і висновку про вартість об’єкта оцінки, зокрема тих, які перебувають у трудових відносинах із таким учасником» так:

1) за одного оцінювача, кваліфікаційні свідоцтва (кваліфікаційні документи) якого відповідають об’єкту оцінки та загальний стаж професійної діяльності якого з оцінки майна (експертної грошової оцінки земельної ділянки) становить не менше 3 років, зараховується 10 балів, що є максимальним значенням за цим критерієм.

У разі відсутності оцінювача, який відповідає вищезазначеним вимогам, бали не зараховуються;

2) за підтверджений документально досвід учасника конкурсу та (або) оцінювача (оцінювачів), якого(их) буде залучено до проведення оцінки та підписання звіту про оцінку і висновку про вартість об’єкта оцінки, з оцінки одного подібного до об’єкта оцінки об’єкта (відповідно до інформації про подібний до об’єкта оцінки об’єкт, надрукованої в інформаційному повідомленні про оголошення конкурсу) зараховується 10 балів. За кожний додатковий об’єкт додається 5 балів. Максимальна кількість балів за всі додаткові об’єкти не може перевищувати 10. У разі відсутності досвіду та (або) відсутності хоча б одного з документів, що підтверджують цей досвід (зокрема, подані копії документів є нечитабельними), бали не зараховуються.

У разі якщо договором, поданим учасником конкурсу для підтвердження свого досвіду, передбачено проведення оцінки одночасно декількох об’єктів, за кожний із таких об’єктів зараховуються бали лише за наявності окремих висновків про вартість.

30. Комісія розраховує кількість балів за критерієм «Запропонована учасником конкурсу вартість надання послуг з оцінки» так:

кількість балів, що зараховується учаснику конкурсу, обраховується відповідно до співвідношення (вираженого у відсотках) запропонованої учасником конкурсу ціни надання послуг з оцінки до очікуваної найбільшої ціни надання послуг з оцінки, надрукованої в інформаційному повідомленні про проведення конкурсу згідно з додатком  7 до   Наказу Фонду Державного майна України  від  31.12.2015 № 2075 (у редакції наказу Фонду державного майна України 16.01.2018 № 47.

       31. Нараховані кожному учаснику конкурсу за усіма критеріями бали підсумовуються. Учасник конкурсу, який у підсумку набрав найбільшу кількість балів, визнається переможцем.

32. Якщо після обрахування балів виявилась однакова кількість балів у декількох учасників конкурсу, члени комісії обирають переможцем конкурсу учасника, який запропонував найменшу вартість надання послуг з оцінки.

33. Якщо після обрахування балів виявилось, що декілька учасників конкурсу мають однакову кількість балів та запропонували однакову вартість надання послуг з оцінки, члени комісії обирають переможцем конкурсу учасника, який запропонував найменший строк виконання робіт.

34. Якщо після обрахування балів виявилось, що декілька учасників конкурсу, які мають однакову кількість балів, запропонували також однакову вартість надання послуг з оцінки та однаковий строк виконання робіт, призначається таємне голосування. Секретар комісії роздає членам комісії бюлетені таємного голосування, виготовлені за зразком згідно з  додатком  8до Наказу Фонду Державного майна України  від  31.12.2015 № 2075 (у редакції наказу Фонду державного майна України 16.01.2018 № 47.

 Бюлетені таємного голосування не є іменними. Заповнені членами комісії бюлетені після завершення голосування надаються голові комісії, який оприлюднює результати голосування. Переможцем конкурсу визнається учасник, за якого члени комісії віддали більшість голосів «за».

За умови рівної кількості голосів право вирішального голосу на засіданні комісії належить голові комісії, який озвучує своє рішення, зазначене в його бюлетені таємного голосування.

         35. Рішення комісії оформлюються протоколом. Протокол підписують усі присутні на засіданні члени комісії.

 36. Після проведення конкурсу виконавчий     комітет сільської ради письмово (або телефоном, факсом, електронною поштою) інформує переможця про результати конкурсу із зазначенням ціни та строку надання послуг з оцінки, а також щодо оцінювачів, яких буде залучено до надання послуг з оцінки.

  37. Інформація про результати конкурсу (найменування / прізвище, ім’я, по батькові суб’єкта оціночної діяльності, назва об’єкта оцінки, мета проведення оцінки, вартість та строк надання послуг з оцінки) публікується виконавчим комітетом сільської ради в друкованих засобах масової інформації, а також оприлюднюватися на власних веб-сайтах у мережі Інтернет.

38. У разі якщо конкурс визнано таким, що не відбувся, за рішенням комісії під час оголошення повторного конкурсу показник очікуваної найбільшої ціни надання послуг з оцінки об’єкта оцінки може бути збільшено до 30 відсотків від попереднього значення. При цьому очікувана найбільша ціна надання послуг з оцінки об’єкта оцінки не може дорівнювати або перевищувати вартість послуг з оцінки майна, встановлену в абзаці другому частини першої статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі».

39. Конкурсна документація учасників конкурсу,  зберігається у виконавчому комітеті сільської ради  протягом трьох років.

40.Кошти на проведення незалежної (експертної) оцінки об’єктів оренди майна, що є комунальною  власністю  територіальної  громади      передбачаються у сільському    бюджеті.

41. Переможець конкурсу на оренду комунального майна, орендар, якому поновлено договір оренди майна  або переможець торгів з відчуження комунального майна компенсує сільській раді  затрати на проведення незалежної (експертної) оцінки об’єктів.

 

Секретар ради                                                                                 Т.Драган

 

 

                                  МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

                ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

                      ХХХІ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

                                                         РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року

с.Майданецьке    

№31-7/УІІ

 

Про Порядок  приватизації (відчуження)

об’єктів комунальної власності  сільської ради

та  проведення електронних аукціонів

 

        Відповідно до  статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в  Україні», Закону  України «Про приватизацію державного та комунального майна», Порядку  проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої  приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 , Положення  про діяльність аукціонної комісії для продажу об’єктів малої приватизації, затвердженого наказом  Фонду державного майна України 
06.04.2018 № 486, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 27 квітня 2018 р. за № 529/31981,  з метою упорядкування  питань управління комунальною   власністю  територіальної  громади , врахувавши пропозиції  постійної комісії, сільська рада

ВИРІШИЛА :

     1.Затвердити Порядок приватизації (відчуження)об’єктів комунальної власності  сільської ради та  проведення електронних аукціонів(додається).

     2.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна соціального розвитку села, охорони здоров»я, освіти, культури, виховання, соціального захисту населення.

 

Сільський голова                                                                 М.Капериз

 

                                                                                                        Затверджено

                                                                                  рішення  сільської  ради

                                                                            від 20.09.2018 №31-7/УІІ

 

ПОРЯДОК 
приватизації (відчуження) об’єктів комунальної власності  сільської ради та  проведення електронних аукціонів

 

                                          1. Загальні питання

      1. Цей Порядок визначає механізм приватизації ( відчуження) об»єктів  комунальної власності та проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів комунальної власності сільської ради  (далі - об’єкт приватизації) з використанням електронної торгової системи, визначення переможця за результатами електронного аукціону, розміру та порядку внесення плати за участь в електронному аукціоні, а також визначення додаткових умов продажу відповідно до положень Закону України “Про приватизацію державного і комунального майна” (далі - Закон).

2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

1) адміністратор електронної торгової системи - юридична особа, визначена Кабінетом Міністрів України відповідальною за забезпечення функціонування електронної торгової системи;

2) аукціон - спосіб продажу об’єкта приватизації, за яким власником об’єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну;

3) аукціон без умов - спосіб продажу об’єкта приватизації, за яким власником об’єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну без додаткових умов продажу об’єкта приватизації;

4) аукціон в електронній формі (електронний аукціон) - вид аукціону в режимі реального часу в Інтернеті;

5) аукціон із зниженням стартової ціни - спосіб продажу об’єкта приватизації, за яким орган приватизації знижує стартову ціну об’єкта приватизації у встановленому Законом порядку;

6) аукціон з умовами - спосіб продажу об’єкта приватизації, за яким власником об’єкта приватизації стає покупець, що в ході торгів запропонував за нього найвищу ціну і взяв на себе зобов’язання виконати умови продажу об’єкта приватизації;

7) аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - спосіб продажу об’єкта приватизації, за яким стартова ціна об’єкта приватизації покроково знижується в ході аукціону, з подальшою можливістю додаткового подання цінових пропозицій;

8) викуп - спосіб продажу об’єкта приватизації одному покупцю;

9) гарантійний внесок - сума коштів, що становить визначену у відсотках частину стартової ціни об’єкта приватизації, яка вноситься потенційним покупцем об’єкта приватизації для забезпечення виконання його зобов’язання щодо участі в аукціоні у вигляді грошових коштів або банківської гарантії;

10) електронний майданчик - апаратно-програмний комплекс, який функціонує в Інтернеті, підключений до центральної бази даних та забезпечує організатору аукціону, потенційним покупцям, учасникам можливість користуватися сервісами електронної торгової системи з автоматичним обміном інформацією щодо процесу проведення аукціонів в електронній формі;

11) єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства, його структурного підрозділу - усі види майна, призначені для діяльності підприємства, його структурного підрозділу, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировина, продукція, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, включаючи права на земельні ділянки;

12) завершення приватизації - продаж об’єкта приватизації (усіх акцій, передбачених до продажу, єдиного майнового комплексу, іншого майна тощо) та перехід права власності на такий об’єкт покупцю, що оформлюється наказом відповідного органу приватизації;

13) крок аукціону - надбавка (дисконт), на яку в ході аукціону здійснюється підвищення або зниження ціни об’єкта приватизації;

14) оператор електронного майданчика - юридична особа, що має право використовувати електронний майданчик та діє відповідно до договору, укладеного з Адміністратором електронної торгової системи, істотні умови якого визначаються Кабінетом Міністрів України;

15) організатор аукціону - орган приватизації територіальної  громади  або залучені ним юридичні особи, які діють відповідно до договору, укладеного з державними органами приватизації;

16) органи приватизації - органи приватизації територіальних громад;

17) приватизація комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які  можуть бути покупцями;

18) припинення приватизації - рішення органу приватизації про припинення вчинення будь-яких дій, спрямованих на приватизацію (продаж) об’єкта приватизації;

19) реєстраційний внесок - сума коштів у розмірі 0,2 мінімальної заробітної плати станом на 1 січня поточного року - для об’єктів малої приватизації,  що вноситься за реєстрацію заяви на участь у приватизації потенційним покупцем об’єкта малої приватизації - на відповідний рахунок оператора електронного майданчика, який протягом п’яти робочих днів з дня проведення аукціону зараховує їх до   місцевого бюджету.

Реєстраційний внесок не повертається потенційному покупцю, крім випадків, передбачених цим Законом;

20) рішення про приватизацію - рішення, що приймається органами приватизації щодо кожного об’єкта приватизації шляхом прийняття рішення;

21) стартова ціна об’єкта приватизації - ціна, з якої розпочинаються торги щодо кожного об’єкта приватизації;

22) центральна база даних - сукупність технічних та програмних засобів у складі баз даних та модуля електронного аукціону, що забезпечують можливість проведення аукціону в електронній формі та гарантують рівний доступ до інформації учасникам аукціону в електронній формі;

23) ціна продажу - ціна, за якою об’єкт приватизації продано покупцю у спосіб, визначений  Законом;

24) радник - особа, яка за договором з органом приватизації бере на себе зобов’язання щодо надання послуг у процесі приватизації об’єктів  комунальної власності, у тому числі пошуку потенційних покупців об’єктів приватизації, з визначення стартової ціни об’єктів великої приватизації;

25) авторизаційні дані - ідентифікаційні дані, що створюються учасником під час проходження реєстрації в електронній торговій системі через електронний майданчик, за допомогою яких проводиться перевірка його повноважень щодо доступу до особистого кабінету та вчинення будь-яких дій в електронній торговій системі для участі в електронних аукціонах;

26) адміністратор електронної торгової системи (далі - адміністратор) - юридична особа, визначена Кабінетом Міністрів України відповідальною за забезпечення функціонування електронної торгової системи;

27) етап подання цінових пропозицій для проведення електронного аукціону без умов, з умовами, із зниженням стартової ціни - проміжок часу, протягом якого всім учасникам надається можливість робити цінові пропозиції відповідно до цього Порядку;

28) етап подання цінових пропозицій для проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - проміжок часу, що складається з двох періодів - періоду подання закритих цінових пропозицій всіма учасниками, крім того, що зробив ставку, та періоду подання цінової пропозиції учасником, що зробив ставку;

29) закрита цінова пропозиція для проведення електронного аукціону без умов, з умовами, із зниженням стартової ціни - сума коштів, сплата якої декларується учасником до проведення електронного аукціону та подається в особистому кабінеті через оператора електронного майданчика в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні;

30) закрита цінова пропозиція для проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - сума коштів, сплата якої декларується учасниками в електронній торговій системі, крім того, що зробив ставку;

31) індивідуальний код учасника - набір цифр та літер, автоматично присвоєний електронною торговою системою учаснику після його реєстрації для участі в електронному аукціоні;

32) крок аукціону для проведення електронного аукціону без умов, з умовами, із зниженням стартової ціни - надбавка, на яку в ході електронного аукціону може здійснюватися підвищення цінової пропозиції;

33) крок аукціону для проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - дисконт, на який в ході електронного аукціону автоматично і поступово здійснюється зниження стартової ціни оголошеного до продажу лота протягом періоду проведення електронного аукціону до моменту автоматичного здійснення останнього з визначених кроків або до моменту здійснення ставки учасником, та мінімальна надбавка, на яку в ході електронного аукціону може здійснюватися підвищення цінової пропозиції;

34) лот - об’єкт приватизації, який виставляється на електронний аукціон;

35) особистий кабінет - складова частина електронної торгової системи, яка дає змогу органу приватизації/організатору аукціону, потенційному покупцю провадити діяльність в електронній торговій системі відповідно до цього Порядку;

36) період для подання ставки в електронному аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - проміжок часу між стартом електронного аукціону та кожним наступним автоматичним покроковим зниженням стартової ціни, протягом якого учасник має право зробити ставку, що відповідає поточній ціні лота;

37) період проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - проміжок часу, протягом якого здійснюється автоматичне покрокове зниження стартової ціни лота на визначену відповідно до вимог цього Порядку кількість кроків та подання цінових пропозицій (у разі здійснення ставки учасником) на умовах, встановлених цим Порядком;

38) плата за участь - грошова винагорода оператора електронного майданчика за проведення електронного аукціону, яка сплачується переможцем електронного аукціону відповідно до договору між оператором електронного майданчика та учасником додатково до суми коштів, запропонованої ним за придбаний лот;

39) попередня згода на очікування - запевнення потенційного покупця, надане оператору електронного майданчика, в тому, що у разі внесення ним другої за розміром цінової пропозиції/закритої цінової пропозиції/ставки він погоджується на очікування результатів електронного аукціону відповідно до цього Порядку та на отримання його гарантійного внеску після моменту, визначеного цим Порядком;

40) потенційний покупець - особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні;

41) поточна ціна лота - ціна лота, яка відображається в режимі реального часу та діє протягом періоду між початком автоматичного покрокового зниження стартової ціни об’єкта приватизації, включаючи проміжок часу між здійсненням останнього кроку та завершенням електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;

42) прикладний програмний інтерфейс - інтерфейс програмування додатків, доступ до якого надається як відкритий код, який визначає функціональність, що надається електронною торговою системою, та призначений для підключення електронних майданчиків (операторів електронних майданчиків) до електронної торгової системи;

43) реєстр - складова частина електронної торгової системи, в якій органом приватизації через особистий кабінет публікується перелік об’єктів, що підлягають приватизації, та будь-які зміни до нього;

44) ставка - дія учасника, вчинена в ході електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, яка зупиняє автоматичне покрокове зниження ціни лота та свідчить про згоду учасника сплатити поточну ціну лота, шляхом натискання електронної кнопки в інтерфейсі модуля електронного аукціону з використанням відповідного функціоналу електронної торгової системи;

45) унікальне гіперпосилання - текст із записом адреси веб-сайту в Інтернеті, натискання на який дає змогу перейти на сторінку електронного аукціону в електронній торговій системі та можливість участі в електронному аукціоні і є єдиним ідентифікатором учасника;

46) учасник - фізична особа або юридична особа в особі уповноваженого представника, яка виявила намір взяти участь в електронному аукціоні, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, пройшла процедуру реєстрації для участі в електронному аукціоні, отримала відповідне підтвердження про реєстрацію та індивідуальний код учасника відповідно до цього Порядку;

47) цінова пропозиція для проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій - сума коштів, сплата якої декларується учасником, що зробив ставку;

48) цінова пропозиція для проведення електронного аукціону без умов, з умовами, із зниженням стартової ціни - сума коштів, сплата якої декларується учасником у ході електронного аукціону.

3. Перебіг строків, встановлених цим Порядком, починається з наступного дня після настання події, з якою вони пов’язані. Якщо останній день строку припадає на неробочий день, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

4.Приватизація (відчуження) майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог  ЗаконуУкраїни «Про приватизацію державного і комунального майна».

6. Приватизація земель державних і комунальних підприємств, установ та організацій регулюється Земельним кодексом України.

7. До об’єктів  комунальної власності, що підлягають приватизації, належать усі об’єкти права комунальної власності, крім тих, приватизація яких прямо заборонена   законами України.

8.  До об’єктів малої приватизації належать:

1) єдині майнові комплекси  комунальних підприємств, їх структурних підрозділів, у тому числі єдині майнові комплекси та їх структурні підрозділи, що передані в оренду, крім єдиних майнових комплексів  комунальних підприємств, що належать до об’єктів великої приватизації;

2) окреме майно.

Окремим майном вважається рухоме та нерухоме майно  комунальних підприємств (у тому числі будівлі, споруди, нежитлові приміщення), майно, що залишилося після закінчення процедури ліквідації державних або комунальних підприємств, визнаних банкрутами; майно підприємств, що ліквідуються за рішенням органу, уповноваженого управляти державним або комунальним майном; майно державних або комунальних підприємств, що не були продані як єдині майнові комплекси; державне або комунальне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств та перебуває на обліку господарських товариств, створених унаслідок приватизації або корпоратизації;

3) об’єкти незавершеного будівництва (будівлі, споруди, передавальні пристрої, які не введені в експлуатацію), законсервовані об’єкти;

4) об’єкти соціально-культурного призначення.

До об’єктів соціально-культурного призначення належать об’єкти освіти, охорони здоров’я, культури, фізичної культури та спорту, туризму, мистецтва і преси, телебачення, радіомовлення, видавничої справи; санаторно-курортні заклади, будинки і табори відпочинку, профілакторії; інші об’єкти, призначені для задоволення соціальних та культурних потреб громадян незалежно від вартості майна; об’єкти соціально-культурного призначення, що не включені до статутного капіталу господарських товариств;

5) інші об’єкти, що не належать до об’єктів великої приватизації.

9. До об’єктів великої приватизації належать об’єкти державної або комунальної власності (єдині майнові комплекси державних підприємств та пакети акцій (часток) суб’єктів господарювання, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі), вартість активів яких згідно з даними фінансової звітності за останній звітний рік перевищує 250 мільйонів гривень.

 

                                      П. Порядок приватизації

10. Порядок приватизації  комунального майна передбачає:

- формування та затвердження переліків об’єктів, що підлягають приватизації;

-опублікування переліку об’єктів, що підлягають приватизації, на офіційних сайтах сільської  ради  та в електронній торговій системі;

- прийняття рішення про приватизацію;

- прийняття сільською  радою рішення про приватизацію об’єкта комунальної власності;

- опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об’єкта та у випадках, передбачених  Законом, інформації про вивчення попиту для визначення стартової ціни;

- проведення інвентаризації та оцінки відповідно до законодавства;

- затвердження у випадках, передбачених цим Законом, умов продажу об’єктів приватизації, розроблених аукціонною комісією;

- опублікування інформації про умови продажу, в тому числі стартову ціну об’єкта приватизації;

- проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу;

- укладення договору купівлі-продажу в разі приватизації об’єкта шляхом викупу;

- опублікування інформації про результати приватизації;

- прийняття рішення про завершення приватизації.

11. Приватизація об’єкта вважається завершеною з моменту його продажу та переходу до покупця права власності і оформляється рішенням  органу приватизації.

       12.  Формування та затвердження  переліків об’єктів комунальної власності, що підлягають приватизації,  проводиться  рішенням   сільської ради.

Включення нових об’єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об’єкта комунальної власності.

13. Заяви про включення об’єктів права комунальної власності до переліків об’єктів, що підлягають приватизації, подаються покупцями до органів приватизації територіальних громад і розглядаються ними на сесії сільської ради.

14.Рішення про приватизацію об’єкта, який включено до переліку об’єктів  комунальної власності, що підлягають приватизації, приймається сільською радою  шляхом прийняття рішення, але не пізніше 30 днів з дня включення до переліку об’єктів, що підлягають приватизації..

Опублікування інформації про прийняття рішення про приватизацію об’єкта комунальної власності  здійснюється протягом п’яти робочих днів з дня  прийняття рішення  на офіційному  сайті сільської ради  та в електронній торговій системі .

15. . Приватизація комунального майна здійснюється шляхом:

1) продажу об’єктів права  комунальної власності на аукціоні, у тому числі:

аукціоні з умовами;

аукціоні без умов;

аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;

аукціоні із зниженням стартової ціни;

аукціоні за методом вивчення цінових пропозицій;

2) викупу об’єктів приватизації.

16.Потенційні покупці зобов’язані подати разом із заявою у довільній формі інформацію і документи на участь у приватизації.

До заяви на участь у приватизації об’єкта малої приватизації подаються:

1) для потенційних покупців - фізичних осіб - громадян України - копія паспорта громадянина України;

2) для іноземних громадян - копія документа, що посвідчує особу;

3) для потенційних покупців - юридичних осіб:

витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань України - для юридичних осіб - резидентів;

документ про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчений згідно із законодавством держави його видачі, перекладений українською мовою, - для юридичних осіб - нерезидентів;

інформація про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності;

остання річна або квартальна фінансова звітність;

4) документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску, а також документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску в розмірі 10 відсотків стартової ціни з рахунка потенційного покупця, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом);

5) письмова згода потенційного покупця щодо взяття на себе зобов’язань, визначених умовами продажу.

17. Організатор аукціону з продажу об’єкта малої приватизації не має права витребувати від потенційного покупця інші документи і відомості.

18. Рішення органу приватизації про відмову у затвердженні протоколу електронних торгів або про відмову від укладення договору купівлі-продажу має містити вичерпний перелік підстав для прийняття такого рішення і ухвалюється після закінчення електронного аукціону на підставі перевірки органом приватизації заяви на участь у приватизації об’єкта малої приватизації і доданих до неї документів та інформації переможця аукціону.

19. Переможець аукціону може оскаржити це рішення до суду протягом трьох років..       

20. Після закінчення електронного аукціону організатор аукціону з продажу об’єкта малої приватизації здійснює перевірку заяви на участь у приватизації об’єкта малої приватизації разом із доданими до неї документами та інформацією переможця аукціону.

21. Для участі в аукціоні з продажу об’єкта малої приватизації гарантійний внесок сплачується на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь у приватизації..

Оператор електронного майданчика перераховує на рахунки відповідних бюджетів суми сплачених потенційними покупцями реєстраційних внесків протягом п’яти календарних днів з дня затвердження протоколу аукціону.

21. Об’єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах. 

22. Електронний аукціон проводиться відповідно до договору, що укладається між організатором аукціону з операторами електронних майданчиків.

Типовий договір між організатором аукціону та операторами електронних майданчиків затверджується Фондом державного майна України.

23. Відомості про учасників аукціону не підлягають розголошенню до завершення аукціону.

24. Для продажу об’єктів малої приватизації сільською радою  протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об’єкта утворюється аукціонна комісія, діяльність якої регулюється положенням, що затверджується  сільською радою. До складу аукціонної комісії входять не менш як п’ять осіб.

Аукціонна комісія розробляє умови продажу, що затверджуються сільською радою.

Стартова ціна продажу визначається відповідно до статті 22 ЗаконуУкраїни «Про приватизацію державного та комунального майна».

Об’єкти соціально-культурного призначення приватизуються з умовою збереження профілю діяльності.

Об’єкти соціально-культурного призначення, що не функціонують більше трьох років або перебувають в аварійному стані, можуть бути перепрофільовані, крім закладів фізичної культури і спорту,  лікувальних (лікувально-фізкультурних) і лікувально-профілактичних закладів.

Після затвердження умов продажу органи приватизації не пізніш як через 10 робочих днів публікують інформаційне повідомлення про приватизацію об’єкта малої приватизації на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в електронній торговій системі.

25. Аукціони з продажу об’єктів малої приватизації проводяться не раніше ніж через 20 днів, але не пізніше 35 днів після опублікування інформаційного повідомлення про приватизацію об’єктів малої приватизації.

26. Протокол про результати електронного аукціону формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення аукціону в електронній формі.

27. У разі відмови переможця аукціону від підписання протоколу аукціону або від укладення договору купівлі-продажу, що підтверджується відповідним актом, електронною торговою системою автоматично формується та оприлюднюється новий протокол аукціону.

Переможець аукціону, який відмовився від підписання протоколу аукціону або договору купівлі-продажу, позбавляється права на участь у подальших аукціонах з продажу того самого об’єкта.

28. Після закінчення аукціону сплачений потенційними покупцями гарантійний внесок повертається потенційним покупцям, які не стали переможцями аукціону, у строк, що не перевищує 10 робочих днів із дня затвердження протоколу аукціону органом приватизації.

У разі відмови переможця аукціону від підписання протоколу аукціону або відмови переможця аукціону від укладення договору купівлі-продажу гарантійний внесок йому не повертається та підлягає перерахуванню до відповідного бюджету.

Покупцеві, який придбав об’єкт приватизації та підписав договір купівлі-продажу, зазначені грошові кошти зараховуються під час розрахунку за придбаний об’єкт приватизації.

29. Продаж об’єктів на аукціоні, крім аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, здійснюється за наявності не менше двох учасників аукціону та вважається таким, що відбувся, у разі здійснення на аукціоні не менше одного кроку аукціону на підвищення стартової ціни.

У разі якщо для участі в аукціоні подано заяву на участь в аукціоні від одного покупця, аукціон визнається таким, що не відбувся, а орган приватизації приймає рішення про приватизацію зазначеного об’єкта шляхом викупу безпосередньо такому покупцеві за запропонованою ним ціною, але не нижче стартової ціни.

30. У разі якщо об’єкт, який пропонувався для продажу на аукціоні, не продано, проводиться повторний аукціон із зниженням стартової ціни на 50 відсотків.

       31.  Якщо повторний аукціон зі зниженням стартової ціни визнається таким, що не відбувся, у разі якщо для участі у такому аукціоні подано заяву на участь від одного покупця, то орган приватизації приймає рішення про приватизацію зазначеного об’єкта шляхом викупу безпосередньо такому покупцеві за запропонованою ним ціною, але не нижче стартової ціни, з урахуванням зниження стартової ціни відповідно до пункту 30 цього положення.

32. У разі якщо об’єкт приватизації не проданий, проводиться аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій зі зниженням стартової цінина 50 відсотків.

Продаж об’єктів на аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подання цінових пропозицій здійснюються за наявності не менш як одного учасника аукціону.

33. До проведення першого аукціону з продажу об’єкта малої приватизації аукціонна комісія одночасно встановлює стартові ціни та умови продажу об’єкта малої приватизації на аукціонах.

34. У випадку, якщо аукціон визнаний таким, що не відбувся, або відсутнє рішення органу приватизації щодо викупу, електронна торгова система протягом п’яти робочих днів з дати формування відповідного протоколу аукціону автоматично оголошує новий аукціон, включаючи дату його проведення.

35.  Приватизація об’єктів  комунальної власності, переданих в оренду, здійснюється шляхом продажу на аукціоні або шляхом викупу.

 Орендар одержує право на викуп орендованого майна (будівлі, споруди, нежитлового приміщення) за ціною, визначеною за результатами його незалежної оцінки, якщо виконується кожна з таких умов:

орендарем здійснено поліпшення орендованого майна, які неможливо відокремити від відповідного об’єкта без заподіяння йому шкоди, в розмірі не менш як 25 відсотків ринкової вартості майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності для цілей оренди майна;

орендар отримав письмову згоду орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень, які надають йому право на приватизацію майна шляхом викупу;

невід’ємні поліпшення виконані в межах трирічного строку з дати визначення ринкової вартості майна для цілей укладання договору оренди або для цілей продовження договору оренди;

здійснення і склад невід’ємних поліпшень, у тому числі невід’ємний характер поліпшень, підтверджені висновком будівельної експертизи, а вартість невід’ємних поліпшень, підтверджених висновком будівельної експертизи, визначена суб’єктом оціночної діяльності;

орендар належно виконує умови договору оренди, відсутня заборгованість з орендної плати;

договір оренди є чинним на момент приватизації.

Надання згоди орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень здійснюється в порядку, визначеному  сільською радою.

36. Орендар, який виконав умови, вказані в п.35 цього положення має право  на приватизацію об’єкта шляхом викупу.

У разі якщо органами приватизації прийнято рішення про приватизацію на аукціоні з умовами щодо компенсації орендарю невід’ємних поліпшень, вартість таких поліпшень компенсується покупцем.

Ціна продажу об’єкта приватизації зменшується на суму компенсації невід’ємних поліпшень.

Якщо покупцем об’єкта приватизації стає орендар, вартість невід’ємних поліпшень зараховується йому під час остаточного розрахунку за об’єкт приватизації.

37. Договір оренди зберігає чинність для нового власника приватизованого майна, а в разі якщо покупцем переданого в оренду об’єкта державного майна є орендар, дія відповідного договору припиняється з дня, за яким об’єкт оренди переходить у його власність.

        38.  Органи приватизації здійснюють відповідно до законодавства комплекс заходів щодо забезпечення прозорості приватизації, висвітлення приватизаційних процесів шляхом оприлюднення в засобах масової інформації (на веб-сайті органів приватизації, в офіційних друкованих виданнях органів приватизації, у мережі Інтернет ) повідомлень про хід і результати приватизації.

39. Обов’язковому оприлюдненню підлягають:

переліки об’єктів, що підлягають приватизації;

інформація про об’єкти, щодо яких прийнято рішення про приватизацію.

40. В інформаційному повідомленні про приватизацію  комунального майна обов’язково зазначаються:

спосіб проведення аукціону;

найменування об’єкта приватизації, його місцезнаходження;

дані про будівлі (споруди, нежитлові приміщення) та земельну ділянку, на якій розташовано об’єкт приватизації (місцезнаходження, кадастровий номер (за наявності), площа, цільове призначення земельної ділянки, інформація про особу, якій земельна ділянка належить на праві власності або на праві користування, інформація про наявність обтяжень на земельну ділянку), функціональне використання будівель (споруд, нежитлових приміщень) та умови користування ними;

ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ (за наявності);

стартова ціна об’єкта;

розмір гарантійного внеску;

розмір реєстраційного внеску;

найменування установи банку, її адреса та номери рахунків, відкритих для внесення гарантійного внеску, реєстраційного внеску та проведення розрахунків за придбані об’єкти;

умови продажу та/або експлуатації об’єкта приватизації (за наявності);

інформація про договори оренди, укладені щодо об’єкта або його частини, із зазначенням за кожним таким договором найменування орендаря, орендованої площі, розміру місячної орендної плати, строку дії договору оренди;

кінцевий строк подання заяви на участь в аукціоні (кінцевий строк подання цінових аукціонних пропозицій);

дата, час та місце проведення аукціону;

час і місце проведення огляду об’єкта;

інформація про радника (у разі його залучення);

назва організатора аукціону, адреса, номер телефону, час роботи служби з організації аукціону;

адреса веб-сайту організатора аукціону;

інші відомості (за необхідності).

41. До інформаційного повідомлення про приватизацію окремо визначеного майна, об’єктів незавершеного будівництва та об’єктів соціально-культурного призначення включається інформація щодо балансоутримувача, а для об’єктів незавершеного будівництва - щодо рівня будівельної готовності.

42.   Стартова ціна об’єкта малої приватизації визначається аукціонною комісією на рівні балансової вартості об’єкта (активів об’єкта) малої приватизації.

У разі відсутності балансової вартості об’єкта (активів об’єкта) малої приватизації така вартість встановлюється аукціонною комісією на підставі вартості, визначеної відповідно до Методики оцінки, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Ш. Підготовка до проведення електронного аукціону

43.  Оператор електронного майданчика розміщує на веб-сайті електронного майданчика інструкції з детальною інформацією про користування ним, описом умов реєстрації та механізму завантаження документів для участі в електронному аукціоні та забезпечує антивірусну та технічну перевірку інформації та матеріалів перед їх передачею до електронної торгової системи та/або збереженням.

44. Доступ до електронної торгової системи  надається особі, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні, після проходження процедури реєстрації на веб-сайті електронного майданчика.

45.  Орган приватизації після укладення з оператором електронного майданчика відповідного договору через свій особистий кабінет опубліковує в реєстрі перелік об’єктів, що підлягають приватизації, протягом п’яти робочих днів з дати його затвердження та/або внесення змін до такого переліку.

46. Інформація, яка підлягає внесенню до електронної торгової системи під час опублікування переліку об’єктів, що підлягають приватизації, включає:

назву, дату і номер рішення сільської  ради щодо включення  об’єкта до переліку об’єктів комунальної власності, що підлягають приватизації,;

щодо об’єктів нерухомого майна - адресу, площу об’єкта і повне найменування балансоутримувача об’єкта нерухомого майна, інформацію про балансову вартість або її відсутність, а також інформацію про державну реєстрацію права власності на об’єкт нерухомого майна (реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна та дата реєстрації) або стан здійснення такої реєстрації;

щодо усіх типів об’єктів - інформацію про оприлюднення інформаційного повідомлення про приватизацію об’єкта приватизації 
(далі - інформаційне повідомлення) .

Під час публікації в електронній торговій системі переліку об’єктів, що підлягають приватизації, та/або внесення змін до нього кожному об’єкту приватизації електронна торгова система присвоює унікальний код, з використанням якого здійснюються всі дії щодо такого об’єкта в електронній торговій системі.

47. Для продажу об’єктів приватизації рішенням сільської ради  протягом 10 робочих днів з дня прийняття рішення про приватизацію об’єкта утворюється аукціонна комісія, діяльність якої регулюється положенням, що затверджується сільською радою.

Аукціонна комісія визначає стартову ціну об’єкта приватизації на підставі балансової вартості, визначеної згідно з даними фінансової звітності за останній звітний рік (у разі відсутності балансової вартості - на підставі вартості, визначеної відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2003 р. № 1891.

Аукціонна комісія, утворена рішенням сільської ради, подає сільській раді для затвердження умови продажу об’єкта приватизації, а також додаткові умови продажу (в разі наявності) протягом 15 робочих днів з моменту прийняття  радою рішення про приватизацію об’єкта та здійснення реєстрації права власності територіальної громади на об’єкт приватизації (у разі, коли станом на дату прийняття рішення право власності територіальної громади на об’єкт приватизації, що є нерухомим майном і має балансову вартість, не зареєстровано), а також з моменту отримання позитивного висновку рецензента на звіт незалежного оцінювача про визначення ринкової вартості майна (у разі, коли об’єкт малої приватизації, право власності на який належним чином зареєстроване, не має балансової вартості або прийнято рішення про приватизацію об’єкта на аукціоні з умовами щодо компенсації орендарю невід’ємних поліпшень).

Сільська рада  затверджує умови продажу (додаткові умови продажу) об’єкта приватизації комунальної власності протягом п’яти робочих днів з моменту подання їх аукціонною комісією.

48. У разі проведення аукціону з умовами продажу можуть бути визначені такі умови продажу об’єкта приватизації:

1) обов’язкові умови, передбачені абзацами п’ятим і шостим частини четвертої статті 15 та частиною другою статті 18 ЗаконуУкраїни «Про приватизацію державного та комунального майна»;

2) додаткові умови щодо:

збереження основних видів діяльності підприємства протягом певного строку;

здійснення інвестицій в технічне переозброєння, модернізацію та енергомодернізацію об’єкта в певній сумі протягом певного строку;

виконання встановлених мобілізаційних завдань;

погашення боргів із заробітної плати та перед бюджетом, простроченої кредиторської заборгованості підприємства;

забезпечення соціальних гарантій працівникам згідно з вимогами трудового законодавства;

вимог та додаткових обмежень природоохоронного законодавства щодо користування об’єктом;

здійснення інвестицій в будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію або реставрацію об’єкта приватизації в певній сумі протягом певного строку, добудови чи розбирання об’єкта незавершеного будівництва з обов’язковим встановленням строків таких дій чи виконання інших інвестиційних зобов’язань в межах, передбачених законодавством;

оплати послуг юридичних та фізичних осіб (у разі їх залучення), пов’язаних із здійсненням заходів з приватизації об’єктів, зокрема:

- проведення обов’язкового екологічного аудиту у випадках, передбачених законодавством;

- проведення оцінки майна в процесі приватизації у випадках, передбачених Законом;

інші умови, передбачені законодавством (у такому разі в інформаційному повідомленні зазначається посилання на відповідні нормативно-правові акти, згідно з якими визначені такі додаткові умови).

Після затвердження умов продажу (додаткових умов продажу) орган приватизації не пізніше ніж через 10 робочих днів опубліковує інформаційне повідомлення на офіційному веб-сайтісільської ради та в електронній торговій системі.

49. Інформаційне повідомлення, що публікується органом приватизації, має містититакі відомості:

1) інформацію про об’єкт приватизації:

щодо об’єктів нерухомого майна, об’єктів незавершеного будівництва:

- дані про будівлі (споруди, нежитлові приміщення) та земельну ділянку, на якій розташовано об’єкт приватизації (місцезнаходження, кадастровий номер (за наявності), площу, цільове призначення земельної ділянки, інформацію про особу, якій земельна ділянка належить на праві власності або користування, про наявність обтяжень на земельну ділянку), функціональне використання будівель (споруд, нежитлових приміщень) та умови користування ними;

- інформацію про договори оренди об’єкта або його частини із зазначенням за кожним договором найменування орендаря, орендованої площі, розміру місячної орендної плати, строку дії договору оренди;

- інформацію про балансоутримувача (найменування, його місцезнаходження і контактні дані);

- рівень будівельної готовності (щодо об’єктів незавершеного будівництва);

- план будівлі (за наявності) (у разі прийняття рішення органом приватизації);

- фотографічне зображення об’єкта (у разі прийняття рішення органом приватизації);

- ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ;

2) інформацію про аукціон:

спосіб, дата та час проведення аукціону;

кінцевий строк подання заяви на участь в електронному аукціоні (подання цінових аукціонних пропозицій);

3) інформацію про умови, на яких здійснюється приватизація об’єкта:

стартова ціна об’єкта для кожного із способів продажу;

розмір гарантійного внеску електронного аукціону для кожного із способів продажу;

розмір реєстраційного внеску;

у разі, коли відповідно до рішення органу приватизації проводиться аукціон з умовами, - інформація про умови;

4) додаткову інформацію:

найменування установи (банку, казначейства), її місцезнаходження та номери рахунків у національній та іноземній валюті, відкритих для внесення операторами електронних майданчиків гарантійних внесків, реєстраційних внесків потенційних покупців та проведення переможцями аукціонів розрахунків за придбані об’єкти;

реквізити рахунків операторів електронних майданчиків, відкритих для сплати потенційними покупцями гарантійних та реєстраційних внесків (зазначаються в інформаційному повідомленні шляхом розміщення посилання на сторінку офіційного веб-сайта адміністратора, на якій зазначені реквізити таких рахунків);

час і місце проведення огляду об’єкта;

найменування особи організатора аукціону, його місцезнаходження, адреса веб-сайту, номер телефону, час роботи служби з організації аукціону (прізвище, ім’я, по батькові контактної особи організатора аукціону, яка є відповідальною за забезпечення можливості огляду об’єкта, номер телефону, адреса електронної пошти),

5) технічні реквізити інформаційного повідомлення:

дата і номер рішення сільської ради  про затвердження умов продажу об’єкта приватизації;

унікальний код, присвоєний об’єкту приватизації під час публікації переліку об’єктів, що підлягають приватизації, в електронній торговій системі;

період між аукціоном з умовами або без умов та аукціоном із зниженням стартової ціни, аукціоном із зниженням стартової ціни та аукціоном за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій (20-35 календарний день від дати опублікування інформаційного повідомлення електронною торговою системою про приватизацію об’єктів малої приватизації);

крок аукціону для кожного із способів продажу;

встановлена сільською радою  кількість кроків аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;

єдине посилання на веб-сторінку адміністратора, на якій є посилання на веб-сторінки операторів електронного майданчика, які мають право використовувати електронний майданчик і з якими адміністратор уклав відповідний договір (оператори зазначаються в алфавітному порядку).

Інформаційне повідомлення не повинно містити положень, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

50. Інформація про об’єкт приватизації (лот) міститься у рішенні сільської ради  про затвердження умов продажу, згідно з яким такий об’єкт виставлено на продаж на електронному аукціоні.

51. Орган приватизації через свій особистий кабінет вводить інформацію про лот в електронну торгову систему, опубліковує інформаційне повідомлення в електронній торговій системі, а також вчиняє інші дії, необхідні для проведення та завершення електронного аукціону.

52. Особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачує реєстраційний та гарантійний внески для набуття статусу учасника.

53. Реєстраційний та гарантійний внески для участі в електронному аукціоні вважаються сплаченими з моменту їх зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика не пізніше ніж за одну годину до закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій.

54. Реєстраційний та гарантійний внески для участі в електронному аукціоні з умовами, без умов, із зниженням стартової ціни, зараховані на банківський рахунок оператора менше ніж за одну годину до закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій, не вважаються сплаченими та підлягають поверненню такому учаснику протягом одного робочого дня з моменту їх зарахування на рахунок такого оператора.

55. Реєстраційний та гарантійний внески для участі в електронному аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій вважаються сплаченими з моменту їх зарахування на банківський рахунок оператора електронного майданчика не пізніше 16 години дня проведення електронного аукціону. Реєстраційний та гарантійний внески, зараховані на банківський рахунок оператора електронного майданчика пізніше 16 години дня проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, не вважаються сплаченими та підлягають поверненню такому учаснику протягом одного робочого дня з моменту їх зарахування на рахунок такого оператора.

56. Оператор електронного майданчика інформує особу, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій, про набуття нею статусу учасника та права участі в електронному аукціоні протягом 15 хвилин з моменту зарахування сплачених такою особою гарантійного та реєстраційного внесків на банківський рахунок оператора електронного майданчика.

57. Адміністратор забезпечує створення та надання оператору електронного майданчика доступу до унікального гіперпосилання.

1У. Функціонування електронної торгової системи

58. Формування протоколів про результати електронних аукціонів здійснюється в електронній торговій системі автоматично в день завершення електронного аукціону за формою, опублікованою на офіційному веб-сайті адміністратора електронної торгової системи.

59. Доступ до електронної торгової системи здійснюється виключно через сервіси, що надаються операторами електронних майданчиків .

60. Доступ до інформації, що розміщується в електронній торговій системі, забезпечується за допомогою прикладного програмного інтерфейсу.

61. Потенційний покупець та орган приватизації/організатор аукціону отримують доступ до електронної торгової системи через сервіси, які надаються оператором електронного майданчика. Для участі в електронному аукціоні оператор електронного майданчика забезпечує учасника унікальним гіперпосиланням, за яким надається тимчасовий прямий доступ до інтерфейсу модуля електронного аукціону в електронній торговій системі.

62. Електронна торгова система забезпечує можливість проведення електронного аукціону протягом робочого часу (понеділок - п’ятниця з 9 до 18 години).

63. Учасники подають запитання в електронній торговій системі через інтерфейс електронного майданчика в текстовому вигляді без можливості приєднання файлів.

64. Учасники подають запитання щодо електронного аукціону до завершення дня, що передує дню проведення електронного аукціону.

Всі запитання зберігаються в електронній торговій системі.

65. Інформація про учасників, що подали запитання, розкривається після моменту закінчення електронного аукціону.

У. Організація та порядок проведення електронного аукціону з умовами, без умов, із зниженням стартової ціни

66. Електронний аукціон є процедурою визначення переможця електронного аукціону, в ході якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів, що проводяться за однаковими правилами, визначеними цим Порядком.

67. Оголосити електронний аукціон має право виключно сільська рада  на підставі відповідного рішення про затвердження умов продажу об’єкта приватизації

68. Для оголошення електронного аукціону з умовами, без умов орган приватизації обирає запис про об’єкт приватизації в реєстрі, що містить унікальний код такого об’єкта.

69. Електронний аукціон може бути відмінено за рішенням органу приватизації на будь-якому етапі до дня його проведення.

Рішення сільської ради  про відміну електронного аукціону опубліковується в електронній торговій системі не пізніше робочого дня, наступного за днем його прийняття.

70. Особа, яка має намір взяти участь в електронному аукціоні, через свій особистий кабінет подає відповідну заяву на участь в електронному аукціоні шляхом заповнення електронної форми і завантаження електронних копій документів. Заява на участь в електронному аукціоні повинна містити закриту цінову пропозицію та подається протягом всього часу з моменту опублікування відповідного інформаційного повідомлення в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій.

71. Кінцевий строк подання заяви на участь в електронному аукціоні з умовами, без умов, із зниженням стартової ціни встановлюється електронною торговою системою для кожного електронного аукціону окремо в проміжку часу з 19 години 30 хвилин до 20 години 30 хвилин дня, що передує дню проведення електронного аукціону.

72. До закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій учасники мають право анулювати або внести до них зміни. Всі зміни після їх опублікування зберігаються в електронній торговій системі протягом 10 років з дати внесення такої інформації до електронної торгової системи.

Анулювання закритої цінової пропозиції може бути здійснено виключно відповідним учасником в його особистому кабінеті до моменту закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій. Після анулювання закритої цінової пропозиції гарантійний та реєстраційний внески повертаються такому учаснику.

73. Якщо в момент закінчення кінцевого строку прийняття заяв на участь в електронному аукціоні/закритих цінових пропозицій подано менше двох заяв/пропозицій, електронна торгова система автоматично присвоює електронному аукціону статус “Аукціон не відбувся”.

74. Якщо подано більше однієї закритої цінової пропозиції, електронна торгова система активує модуль електронного аукціону.

75. Якщо за результатами електронного аукціону жоден учасник не зробив крок аукціону, електронна торгова система автоматично присвоює електронному аукціону статус “Аукціон не відбувся”.

76. Оператори електронних майданчиків забезпечують доступ учасників до електронного аукціону. Для кожного учасника адміністратор створює індивідуальну веб-сторінку електронного аукціону. Оператор електронного майданчика передає до особистого кабінету учасника унікальне гіперпосилання на індивідуальну веб-сторінку електронного аукціону, що є достатньою умовою для участі в ньому, та інформує учасника про цю дію електронною поштою.

77. Доставка унікального гіперпосилання до особистого кабінету відповідного учасника здійснюється оператором електронного майданчика протягом 30 хвилин з моменту генерації такого гіперпосилання адміністратором, але не пізніше ніж за одну годину до початку електронного аукціону.

78. У ході електронного аукціону учасникам надається можливість подавати свої цінові пропозиції відповідно до цього Порядку. Учасник може протягом одного раунду електронного аукціону один раз підвищити свою закриту цінову пропозицію/цінову пропозицію не менше, ніж на розмір мінімального кроку аукціону (зробити крок аукціону).

Розмір мінімального кроку аукціону встановлюється на рівні 1 відсотка стартової ціни об’єкта приватизації, що затверджена органом приватизації для кожного аукціону.

79. У момент старту модуля електронного аукціону на індивідуальній веб-сторінці учасника відображається така інформація:

номер електронного аукціону;

стислий опис лота;

номер учасника в електронному аукціоні;

кількість учасників;

розмір цінових пропозицій, поданих учасниками, які до їх розкриття були закритими ціновими пропозиціями;

час до початку електронного аукціону та/або ходу подання цінової пропозиції учасника.

Після моменту старту електронного аукціону електронна торгова система робить паузу п’ять хвилин і оголошує раунд.

80. Електронний аукціон починається автоматично в час та дату, які визначені в інформаційному повідомленні в електронній торговій системі.

81. В електронному аукціоні можуть брати участь учасники, що подали закриті цінові пропозиції.

82. У кожному раунді кожен учасник протягом трьох хвилин у порядку від менших до більших цінових пропозицій, а у разі їх співпадіння від тих, що подані пізніше, до тих, що подані раніше, має право зробити крок аукціону. У разі відсутності цінової пропозиції від учасника протягом трьох хвилин цінова пропозиція такого учасника у поточному раунді вважається такою, що здійснена в розмірі його закритої цінової пропозиції для першого раунду або його попередньої цінової пропозиції для другого та третього раундів.

83. Якщо учасник зробив цінову пропозицію раніше закінчення відведеного часу на внесення такої цінової пропозиції, електронна торгова система надає йому можливість внести зміни до цінової пропозиції щодо її збільшення або зменшення, але не нижче попередньої цінової пропозиції цього учасника, до завершення відведеного часу. Якщо учасник не вносив та/або не змінював цінової пропозиції протягом трьох хвилин, після закінченню цього часу електронна торгова система приймає його попередню цінову пропозицію і передає хід наступному учаснику.

84. За умови відміни електронного аукціону,  його статус змінюється в електронній торговій системі на статус “Аукціон відмінено” із збереженням всієї інформації, раніше введеної потенційним покупцем або організатором аукціону.

У1. Визначення переможця електронного аукціону з умовами, без умов, із зниженням стартової ціни

85. Переможець електронного аукціону визначається шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників після завершення останнього раунду електронного аукціону та формування протоколу про результати електронного аукціону.

86. Переможець електронного аукціону:

підписує протокол про результати електронного аукціону та надає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано цінову пропозицію, протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою;

укладає договір купівлі-продажу об’єкта приватизації з органом приватизації протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону.

87. Переможцем електронного аукціону вважається учасник, що подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі, коли ним зроблений щонайменше один крок аукціону,  учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблений щонайменше один крок аукціону, а у разі однакових цінових пропозицій - учасник, що подав її раніше, за умови відсутності належним чином оформленого листа (звернення) від такого учасника про відмову від очікування та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті.

88. Якщо переможець електронного аукціону відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору купівлі-продажу чи не підписав такий протокол або договір у встановлені строки, орган приватизації складає та завантажує відповідний акт в електронну торгову систему.

У такому випадку в електронній торговій системі автоматично формується новий протокол про результати електронного аукціону з визначенням переможцем електронного аукціону учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією, а у разі однакових цінових пропозицій - учасника, що подав її раніше, за умови, що ним зроблений щонайменше один крок аукціону, та у разі відсутності належним чином оформленого листа (звернення) від такого учасника щодо повернення йому гарантійного внеску та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті.

Переможець електронного аукціону, який відмовився від підписання протоколу про результати електронного аукціону або договору купівлі-продажу, позбавляється права на участь у подальших аукціонах з продажу того самого об’єкта.

89. Договір купівлі-продажу об’єкта приватизації за результатами проведення електронного аукціону укладається між сільською радою  та переможцем електронного аукціону протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону та опубліковується органом приватизації в електронній торговій системі через особистий кабінет протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем його укладення. Вказаний строк закінчується о 18 годині останнього дня строку, встановленого для опублікування договору.

Даний обов’язок виникає в сільської ради  виключно за умови відсутності рішення про відміну (скасування) електронного аукціону.

90.  Після укладення між органом приватизації і переможцем електронного аукціону договору купівлі-продажу та його опублікування органом приватизації через особистий кабінет в електронній торговій системі і натискання електронної кнопки в інтерфейсі особистого кабінету електронному аукціону автоматично присвоюється статус “Аукціон завершено. Договір підписано”.

91. Після видання та опублікування сільською радою рішення  про завершення приватизації протягом 10 календарних днів з дня присвоєння електронному аукціону статусу,шляхом натискання органом приватизації в електронній торговій системі електронної кнопки в інтерфейсі особистого кабінету електронному аукціону автоматично присвоюється статус “Приватизація об’єкта завершена”.

УП. Організація проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій

92. Електронний аукціон розпочинається з автоматичного покрокового зниження стартової ціни лота. Протягом цього етапу учасник має право зробити ставку, що відповідає поточній ціні лота, та зупинити автоматичне покрокове зниження стартової ціни, після чого інші учасники (за наявності) мають право подати свої закриті цінові пропозиції, а учасник, що зробив ставку, - підвищити її після того, як іншими учасниками зроблено свої цінові пропозиції. Право на внесення такої цінової пропозиції надається учаснику, що зробив ставку, протягом періоду, встановленого цим Порядком.

Розмір закритої цінової пропозиції не може бути меншим за ставку (поточну ціну лоту в момент зупинки автоматичного покрокового зниження стартової ціни). Право на внесення закритої цінової пропозиції надається учасникам протягом періоду, встановленого цим Порядком.

        93. Електронний аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій автоматично оголошується електронною торговою системою.

94. Електронний аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій розпочинається не раніше 9 години 30 хвилин у робочий день (понеділок - п’ятниця).

95. Етапами проведення електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій є:

1) автоматичне покрокове зниження ціни лота;

2) подання цінових пропозицій:

закритих цінових пропозицій;

цінової пропозиції.

Електронна торгова система автоматично розпочинає кожний наступний етап електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій залежно від часу початку та завершення попереднього етапу згідно з цим Порядком.

96. Потенційні покупці на будь-якому електронному майданчику мають можливість знайти і переглянути інформацію про оголошений електронний аукціон. Сервіс пошуку та перегляду електронних аукціонів надає електронний майданчик через електронну торгову систему.

97. Протягом періоду проведення електронного аукціону на веб-сторінці електронного аукціону відображається така інформація:

номер лота та електронного аукціону;

стислий опис лота;

період проведення електронного аукціону;

хід проведення електронного аукціону в інтерактивному режимі реального часу;

стартова ціна лота;

поточна ціна лота;

загальна кількість кроків, на які знижується стартова ціна лота;

розмір мінімального кроку електронного аукціону;

відлік часу до наступного/останнього кроку електронного аукціону.

Розмір кроку аукціону, на який здійснюється автоматичне покрокове зниження стартової ціни, визначається як 1 відсоток стартової ціни лота на такому аукціоні.

98. Загальна кількість кроків, на які знижується стартова ціна лота, становить 99 кроків, якщо інше не визначено органом приватизації територіальної громади в інформаційному повідомленні.

Органами приватизації територіальних громад може бути встановлена кількість кроків, на які знижується стартова ціна об’єкта приватизації, до 99 включно.

Якщо під час проведення електронного аукціону на будь-якому етапі до моменту його завершення учасник зробив ставку, електронна торгова система зупиняє процес автоматичного покрокового зниження ціни лота та активує етап подання цінових пропозицій відповідно до цього Порядку.

99. Протягом періоду подання закритих цінових пропозицій кожному учаснику, крім того, що зробив ставку, надається можливість однократно зробити закриту цінову пропозицію.

100. Протягом періоду подання цінової пропозиції учасник, який зробив ставку, має право однократно зробити цінову пропозицію, яка повинна перевищувати найбільшу закриту цінову пропозицію не менше ніж на розмір мінімального кроку аукціону (зробити крок аукціону).

Розмір мінімального кроку аукціону встановлюється на рівні 1 відсотка стартової ціни лота на такому аукціоні.

101. Якщо на момент завершення періоду проведення електронного аукціону не зроблено ставки, електронна торгова система автоматично присвоює електронному

УШ. Визначення переможця електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій

102.  Після завершення етапу подання цінових пропозицій учасник, що подав найвищу цінову пропозицію, що перевищує найвищу закриту цінову пропозицію не менше ніж на один крок або закриту цінову пропозицію, а у разі наявності однакових за розміром закритих цінових пропозицій кількох учасників - той, хто подав її раніше згідно з порядком обліку часу, за яким діє електронна торгова система, вважається переможцем, після чого автоматично формується протокол про результати електронного аукціону.

103. Переможець електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій:

підписує протокол про результати електронного аукціону та надає його оператору електронного майданчика, через якого ним подано цінову пропозицію/найбільшу закриту цінову пропозицію/ставку, протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою;

укладає договір купівлі-продажу об’єкта приватизації з органом приватизації протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону.

104. Якщо на момент завершення періоду проведення електронного аукціону не зроблено ставки, електронна торгова система автоматично присвоює електронному аукціону статус “Аукціон не відбувся”.

105. Переможець електронного аукціону підписує протокол про результати електронного .

106. Договір купівлі-продажу об’єкта приватизації за результатами проведення електронного аукціону укладається між органом приватизації та переможцем електронного аукціону протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати електронного аукціону, та опубліковується органом приватизації в електронній торговій системі через особистий кабінет протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем його укладення. Вказаний строк закінчується о 18 годині останнього дня строку, встановленого для опублікування договору.

107. Після опублікування органом приватизації укладеного договору через особистий кабінет та натискання відповідної електронної кнопки в інтерфейсі особистого кабінету електронному аукціону автоматично присвоюється статус “Аукціон завершено. Договір підписано”.

108. Після отримання від переможця електронного аукціону в повному обсязі оплати за укладеним договором та натискання органом приватизації через особистий кабінет електронної кнопки в інтерфейсі особистого кабінету електронному аукціону автоматично присвоюється статус “Договір оплачено. Очікується наказ”.

1Х. Сплата та повернення гарантійного та реєстраційного внесків

109. Особи, які мають намір взяти участь в електронному аукціоні, сплачують реєстраційний та гарантійний внески на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь в електронному аукціоні.

106. Оператор електронного майданчика перераховує на казначейський рахунок, зазначений органом приватизації в інформаційному повідомленні, суми сплачених учасниками реєстраційних внесків протягом п’яти робочих днів з дня проведення електронного аукціону.

107. Оператор електронного майданчика перераховує на казначейський рахунок, зазначений органом приватизації в інформаційному повідомленні, сплачений гарантійний внесок переможця електронного аукціону протягом п’яти робочих днів з дня опублікування договору купівлі-продажу об’єкта приватизації в електронній торговій системі в рахунок оплати ціни продажу об’єкта приватизації переможцем. У разі надання потенційним покупцем попередньої згоди на очікування гарантійний внесок не повертається оператором електронного майданчика до моменту опублікування в електронній торговій системі органом приватизації договору купівлі-продажу об’єкта приватизації або до моменту відкликання учасником згоди шляхом натискання відповідної кнопки в особистому кабінеті та подання заяви щодо повернення гарантійного внеску. Оператор електронного майданчика зобов’язаний повернути гарантійний внесок такому учаснику протягом 10 робочих днів з дати подання заяви та натискання відповідної кнопки в особистому кабінеті.

108. У разі коли за результатами електронного аукціону ціна продажу об’єкта приватизації є меншою, ніж сума сплаченого переможцем гарантійного внеску, різниця коштів повертається йому за поданням органу приватизації у порядку та спосіб, передбачені законодавством.

109. Повернення сплаченого гарантійного внеску учаснику з наступною за величиною ціновою пропозицією після переможця електронного аукціону, а у разі однакових цінових пропозицій учасників - тому, що подав цінову пропозицію раніше, за умови відсутності в оператора електронного майданчика належним чином оформленого листа (звернення) від такого учасника щодо повернення йому гарантійного внеску та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті здійснюється оператором протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем опублікування договору купівлі-продажу об’єкта приватизації в електронній торговій системі (крім випадків, коли переможцем електронного аукціону є такий учасник).

110. Повернення сплачених гарантійних внесків учасникам, крім переможця електронного аукціону та учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією після переможця електронного аукціону, а у разі однакових цінових пропозицій учасників - тому, що подав цінову пропозицію раніше, за умови наданої ним попередньої згоди на очікування здійснюється оператором електронного майданчика у строк, що не перевищує 10 робочих днів з дня затвердження протоколу про результати електронного аукціону.

111. Повернення сплачених гарантійних внесків учасникам, які анулювали свою закриту цінову пропозицію, здійснюється оператором протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем такого анулювання.

Х. Визначення розміру плати за участь в електронному аукціоні, її внесення та повернення

112. Переможець електронного аукціону вносить на банківський рахунок оператора електронного майданчика, на який ним сплачено гарантійний та реєстраційний внески, плату за участь в електронному аукціоні (винагороду оператора електронного майданчика).

113. Максимальний розмір плати за участь в електронному аукціоні визначається у відсотках ціни продажу об’єкта приватизації з урахуванням податку на додану вартість та становить:

у разі, коли ціна продажу об’єкта приватизації становить понад 250000 тис. гривень, - до 1 відсотка;

у разі, коли ціна продажу об’єкта приватизації становить від 64000 до 250000 тис. гривень, - до 1,2 відсотка;

у разі, коли ціна продажу об’єкта приватизації становить від 16000 до 64 000 тис. гривень, - до 1,5 відсотка;

у разі, коли ціна продажу об’єкта приватизації становить від 4000 до 16000 тис. гривень, - до 1,9 відсотка;

у разі, коли ціна продажу об’єкта приватизації становить від 1000 до 4000 тис. гривень, - до 2,4 відсотка;

у разі, коли ціна продажу об’єкта приватизації становить до 1000 тис. гривень, - до 3 відсотків.

Розмір плати за участь, який підлягатиме внесенню учасником, у разі визнання його переможцем електронного аукціону встановлюється в договорі між оператором електронного майданчика та учасником.

114. Плата за участь в електронному аукціоні вноситься переможцем електронного аукціону протягом трьох робочих днів з дня опублікування органом приватизації договору купівлі-продажу об’єкта приватизації в електронній торговій системі.

115. У разі відміни електронного аукціону або визнання його таким, що не відбувся, до моменту оприлюднення наказу про завершення приватизації оператором електронного майданчика, через який переможцем електронного аукціону надано найвищу цінову пропозицію/набуто право на участь в електронному аукціоні, повертається плата за участь в електронному аукціоні, внесена таким переможцем.

116. Плата за участь в електронному аукціоні підлягає поверненню протягом 10 робочих днів з дати оприлюднення в електронній торговій системі рішення органу приватизації про відміну електронного аукціону або визнання його таким, що не відбувся.

 

Секретар ради                                                                 Т.Драган

 

 

                               МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

             ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

                      ХХХІ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

                                                         РІШЕННЯ

 

20 вересня 2018 року

        с.Майданецьке    

              №31-9/УІІ

 

 

 

 

Про Перелік об’єктів комунальної власності,

що підлягають  приватизації (відчуженню) в 2018 році

 

        Відповідно до  статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в  Україні», Закону  України «Про приватизацію державного та комунального майна», Порядку  проведення електронних аукціонів для продажу об»єктів малої  приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 , керуючись  пунктами 10,12, 45, 46    Порядку  приватизації (відчуження) об’єктів комунальної власності  сільської ради та  проведення електронних аукціонів, затвердженого  рішенням сільської ради від 20.09.2018 № 31-7/УІІ, врахувавши пропозиції  постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна соціального розвитку села, охорони здоров»я, освіти, культури, виховання, соціального захисту населення сільська рада

ВИРІШИЛА :

     1.Затвердити Перелік об»єктів  комунальної власності, що підлягають  приватизації (відчуженню) в 2018 році :

      - комунальне нерухоме майно  – нежитлове приміщення колишнього

дитячого садка, що розташоване за адресою с. Новомайданецьке, вул. Майданецька, буд.№9, загальною площею 340,3 кв.м. відповідно витягу з Державного реєстру від 15.12.2017 є  комунальною  власністю  територіальної  громади  таперебуває на балансі Майданецької сільської ради, балансовою вартістю 66018 гривень.

     2. Уповноважити  сільського голову М.Капериза  опублікувати  інформацію про  перелік  об’єктів, що підлягають приватизації  відповідно до п.46 Порядку  приватизації (відчуження) об’єктів комунальної власності  сільської ради та  проведення електронних аукціонів, затвердженого  рішенням сільської ради від 20.09.2018 № 31-7/УІІ в електронній торговій системі та на веб-сайті Майданецької сільської ради  протягом п’яти робочих днів з дати  затвердження  переліку.

     3. Взяти до відома, що:

     3.1. розглянувши  Техніко-економічнеобґрунтування доцільності відчуження  нежитлового приміщення колишнього дитячого садка  від 01.12.2017року, акт інвентаризації майна комунальної власності, що підлягає відчуженню від 04.12.2017року,  акт технічного стану будівлі від 04.12.2017року, протокол  № 21 засідання постійної  комісії з питань планування, бюджету та  фінансів від 05.12.2017р. щодо рекомендації сільській раді відчужити   нежитлове  приміщення колишнього дитячого садка, що розташоване за адресою – с. Новомайданецьке, вул.. Майданецька, буд.№9 Тальнівського району Черкаської області через аукціон, враховуючи  те,  що   нежитлове  приміщення колишнього дитячого садка не використовується, постійно зазнає негативного атмосферного впливу, потребує значного капітального ремонту та з метою наповнення бюджету сільської ради,  недопущення втрати цінності комунального майна, сільська рада прийняла  рішення від  05.12.2017 року № 21-4 / УП  про доцільність відчуження  комунального нерухомого майна – нежитлового приміщення колишнього

дитячого садка, що розташоване за адресою с. Новомайданецьке, вул. Майданецька, буд.№9;

     3.2. пунктом  2 рішення сільської ради  від  05.12.2017 року № 21-4 / УП було   встановлено  наступні умови відчуження приміщення колишнього дитячого садка    :

     1)Початкова ціна - згідно експертної оцінки, підтвердженої   звітом про вартість об’єкту оцінки, складеним експертом, який буде визначено згідно конкурсного відбору;   

     2) Переможець аукціону сплачує на користь  бюджету  сільської ради, витрати, понесені радою при виготовленні звіту експерта з оцінки комунального майна, в сумі, що зазначено в угоді на виконання робіт з  оцінки нерухомого майна;

     3) Оплатою послуг торгівельної організації за проведення аукціону комунального майна є початковий внесок учасника аукціону, який в подальшому стане  його переможцем.

     4) Початкові внески учасників аукціону, вносяться безпосередньо на рахунок торгівельної організації, яка проводить аукціон з продажу комунального майна;

     5) Сума коштів, яка повинна бути внесена переможцем аукціону, за виключенням початкового внеску, який є ще й оплатою послуг торгівельної організації за проведення аукціону, перераховується на рахунок місцевого бюджету Майданецької сільської ради;

    6) Земельна ділянка, що знаходиться під об’єктом нерухомого комунального майна, що відчужуються буде передана в довгострокову оренду переможцю аукціону, терміном на 49 років, для обслуговування та експлуатації будівлі;   

    7) Право власності щодо відчуженого комунального майна переходить до переможця аукціону з моменту нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу та його державної реєстрації в порядку встановленому чинним законодавством України;

    8) Передача об’єкту з комунальної власності, підготовка та проведення аукціону щодо продажу комунального майна, здійснюється в порядку, що застосовується до продажу об’єктів державної власності; 

     9) Доходи від відчуження об'єкту права комунальної власності  зараховуються  до    бюджету Майданецької  сільської ради    і  спрямовуються  на фінансування заходів, передбачених бюджетом  розвитку.

      4. Аукціонній комісії, утвореній  рішенням сільської ради, переглянути умови  продажу  приміщення колишнього дитячого садка, розробити свої  умови продажу відповідно до нині діючого законодавства України та подати їх на  затвердження  сільською радою.

             5.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна соціального розвитку села, охорони здоров»я, освіти, культури, виховання, соціального захисту населення.

 

Сільський голова                                                                 М.Капериз

 

 

                               МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

              ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

                         ХХХІ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

                                                        РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року     

         с.Майданецьке    

             № 31-10/УІІ

 

Про утворення аукціонної комісії

Майданецької сільської ради

 

        Відповідно до  статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в  Україні», Закону  України «Про приватизацію державного та комунального майна», Порядку  проведення електронних аукціонів для продажу об»єктів малої  приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. № 432 ,Положення  про діяльність аукціонної комісії для продажу об’єктів малої приватизації, затвердженого наказом  Фонду державного майна України 06.04.2018 № 486, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 27 квітня 2018 р. за № 529/31981,  керуючись  пунктом 24   Порядку  приватизації (відчуження) об’єктів комунальної власності  сільської ради та  проведення електронних аукціонів, затвердженого  рішенням сільської ради від 20.09.2018 № 31-7/УІІ ( далі –Порядок), врахувавши пропозиції  постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна соціального розвитку села, охорони здоров’я, освіти, культури, виховання, соціального захисту населення, сільська рада

ВИРІШИЛА :

       1.Утворити аукціонну комісію Майданецької сільської ради ( далі – комісія)  в кількості 5 осіб  та затвердити її склад:

  • Драган Тетяна Миколаївна – секретар ради, голова комісії;
  • Бабій Тамара Миколаївна – заступник сільського голови з виконавчої діяльності, заступник голови комісії;
  • Лисоконь Марія Казимирівна - головний бухгалтер сільської ради, секретар комісії ;
  • Кутова Людмила Денисівна - голова постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна соціального розвитку села, охорони здоров’я, освіти, культури, виховання, соціального захисту населення, член комісії ( за згодою);
  • Свідерський Юрій Володимирович -  голова постійної комісії сільської ради з питань планування бюджету та фінансів, член комісії.

       2. Утвореній згідно пункту 1 цього рішення комісії:

       2.1. проводити  свою  діяльність  відповідно Положення про діяльність аукціонної комісії Майданецької сільської ради для продажу об’єктів малої приватизації, що затверджене  рішенням   сільської ради  від 20.09.2018 №31-8/УІІ;

      2.2. протягом 15 робочих днів розробити  умови продажу об’єктів комунальної власності, що підлягають   приватизації (відчуженню) в 2018 році, перелік яких затверджений рішенням сільської ради від 20.09.2018 №31- 9/УІІ та  подати їх на затвердження  сесії сільської ради ;

       2.3. визначити  стартову  ціну продажу об’єкта приватизаціїдля кожного із способів продажу;

2.4. запропонувати розмір гарантійного внеску  електронного аукціону для кожного із способів продажу;

      2.5.розмір реєстраційного внеску;

      2.6.крок аукціону для кожного із способів продажу;

      2.7. запропонувати для встановлення  сільською радою  кількість кроків аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;

      2.8. розробити  інформаційне  повідомлення про проведення аукціону відповідно до вимог, передбачених п.40 Порядку  ;

      2.9. вести  протоколизасідань комісії та  подавати їх на затвердження сільській  раді.

      3.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна соціального розвитку села, охорони здоров’я, освіти, культури, виховання, соціального захисту населення.

 

Сільський голова                                                                    М.Капериз

 

 

                                    МАЙДАНЕЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

                   ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                         ХХХІ  СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ УІІ СКЛИКАННЯ

                                                 РІШЕННЯ

20 вересня  2018  року       с.Майданецьке                   №31- 11/УІІ

 

Про внесення змін до рішення сільської ради

від 22.12.2017 №22-6/УІІ «Про сільську Програму

«Турбота» на 2018 -2020 роки та план заходів і

кошторис витрат з її реалізації на 2018рік»

     Заслухавши інформацію сільського голови Капериза  М. В. про внесення змін до рішення сільської ради від 22.12.2017 №22-6/УІІ «Про сільську Програму «Турбота» на 2018 -2020 роки та план заходів і кошторис витрат з її реалізації на 2018рік, врахувавши пропозиції депутатів та висновок постійної комісії сільської ради  з  питань планування,  бюджету та фінансів, керуючись ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська рада 

ВИРІШИЛА:

  1. Внести зміни в Додаток  рішення сільської ради від 22.12.2017 №22-6/УІІ «Про сільську Програму «Турбота» на 2017 -2020 роки та планзаходів і кошторис витрат з її реалізації на 2018рік»,   а саме:

              - зменшити суму коштів на виконання п.7  «Надання одноразової грошової допомоги старожилам, яким виповнилось 90 і більше років до ювілейних дат» в сумі  1000,00 ( одна тисяча  грн.) гривень, п.9 «Надання одноразової грошової матеріальної допомоги особам, переміщеним зі східних областей України» в сумі  5000,00 ( п’ять тисяч  грн.) гривень, п.12 «Надання матеріальної допомоги жителям села в надзвичайних ситуаціях (пожежа, буревії та н...)  в сумі 9000,00 (дев’ять тисяч грн..) гривень та збільшити суму коштів на виконання п.5  «Надання грошової допомоги на лікування онкохворих, тяжкохворих громадян та для придбання медикаментів»  в сумі 15000,00 (п’ятнадцять тисяч грн.) гривень  та  викласти План заходів та кошторис витратна 2018 рік  в новій редакції ( додаток 1).

2. Контроль за виконанням програми покласти на постійну комісію сільської ради з питань планування, бюджету і фінансів.

 

Сільський голова                                                                            М.Капериз

 

Додаток1

                                                                             до  рішення  сільської  ради

                                                                             від 20.09.2018 №31-11/УІІ

                                                                                         

План заходів та кошторис витрат

на 2018рік з реалізації сільської програми

                                       «Турбота» на 2018-2020 роки

                                            

№ п/п

               Зміст заходів

Відповідальні   

  виконавці

Термін

викона-

ня

Джерело фінансування,

тис. грн

 

 

Сільський бюджет

Кошти вільного залишку

 

1

2

3

4

5

6

 

1.

Проводити планомірне обстеження умов проживання осіб похилого віку, інвалідів, багатодітних та малозабезпечених сімей з метою визначення осіб, які потребують різних видів допомоги

Виконавчий комітет сільської ради, фахівець із соціальної роботи

Постійно

Виконання заходу не потребує фінансування

 

 

2

Надання грошової допомоги на поховання

непрацевлаштованим громадянам

непенсійного віку та невідомим особам

Виконавчий комітет сільської ради

Постійно по мірі не обхід-ності

    6000

 

 

3

Систематично проводити благодійні акції з метою залучення додаткових коштів та натуральної допомоги для надання різних видів адресної соціальної допомоги малозабезпеченим верствам населення

Виконавчий комітет сільської ради, фахівець із соціальної роботи

Постійно

Виконання заходу не потребує фінансування

 

 

4

Надання грошової допомоги до Міжнародного дня інвалідів дітям-інвалідам

 

 

Виконавчий комітет сільської ради

3 грудня 2018року

 

 6000

 

 

5

Надання грошової ї допомоги для лікування  онкохворих, тяжкохворих громадянта для  придбання медикаментів;

 

Виконавчий комітет сільської ради

Постійно по мірі необхідності

   60000

 

 

6

Надання одноразової цільової матеріальної допомоги ветеранам  Великої Вітчизняної війни до  Дня пам»яті та примирення

Виконавчий комітет сільської ради

8 Травня 2018року

       6000

 

 

7

Надання одноразової грошової допомоги старожилам, яким виповнилось 90 і більше років до ювілейних дат

Виконавчий комітет сільської ради

Постійно

4000

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

Надання одноразової цільової допомоги учасникам бойових дій в Афганістані

Виконавчий комітет сільської ради

15 лютого 2018 року

7000

 

 

9

Надання одноразової грошової матеріальної допомоги особам, переміщеним зі східних областей України

Виконавчий комітет сільської ради

Постійно

    1000

 

 

10

Надання одноразової цільової матеріальної допомоги учасникам антитерористичної операції на сході України, батькам або  їх членам  сім»ї, мобілізованим  та членам сім»ї мобілізованих військовозобов»язаних

для придбання необхідних речей (одягу, взуття, амуніції тощо) та для лікування і реабілітації  учасників АТО і мобілізованих

Виконавчий комітет сільської ради

 

Постійно

      12000

 

 

 

11

Надання одноразової матеріальної допомоги голові ради ветеранів до Дня людей похилого віку

Виконавчий комітет сільської ради

Жовтень 2018рік

     2000

 

 

12

Надання матеріальної допомоги жителям села в надзвичайних ситуаціях (пожежа, буревії та н...)

Виконавчий комітет сільської ради

Постійно

    1000

 

 

13.

Надання одноразової цільової грошової допомоги учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, для   вирішення соціально-побутових питань до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – 14 грудня

 Виконавчий комітет сільської ради

14 грудня

2018 р.

 11000

 

 

               

 

 

 

Секретар ради                                                                    Т.Драган       

 

Головний бухгалтер                                                             М.Лисоконь

 

 

    МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 ХХХІ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VIІ СКЛИКАННЯ

                                                 РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року         с. Майданецьке                   №31-12/ VIІ

 

Про надання одноразової матеріальної

допомоги на лікування гр. ХХХХХХХХ

         Заслухавши інформацію сільського голови Капериза М.В., розглянувши звернення  ХХХХХХХХХХХХпро надання їй одноразової матеріальної допомоги на лікування онкологічного захворювання, яка потребує постійного прийому медикаментозних препаратів, врахувавши надані матеріали (копія довідки із ЧООД, копія виписки із медичної карти, акт обстеження матеріально-побутових умов проживання, довідка про проживання, копія паспорта, ідентифікаційного номера), відповідно рішення сільської ради №22-6/УІІ від 22.12.2017року «Про сільську Програму «Турбота» на 2018 -2020 роки та  план заходів і  кошторис витрат з її реалізації  на 2018рік», врахувавши висновок комісії сільської ради з питань планування бюджету та фінансів, пропозиції депутатів по її обговоренню, керуючись ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська рада

ВИРІШИЛА:

         1.Надати ХХХХХХХХХХХХХ, ХХХХ року народження, жительці с.Майданецького, яка мешкає за адресою: вулиця ХХХХХХХХХХ в  с. Майданецьке Тальнівського району Черкаської області,  одноразову матеріальну грошову допомогу в сумі 5000,00 (п’ять тисяч грн.00коп) гривень для лікування онкологічного захворювання відповідно сільської програми «Турбота» на 2018-2020 роки.

         2.Головному бухгалтеру сільської ради Лисоконь М.К. виплатити одноразову грошову допомогу згідно пункту 1 даного рішення.

         3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на сільського голову.

 

Сільський голова                                                                         М.Капериз

 

 

    МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 ХХХІ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VIІ СКЛИКАННЯ

                                                   РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року         с. Майданецьке                   №31-13/ VIІ

 

Про надання одноразової матеріальної

допомоги на лікування гр. ХХХХХХХХХХХ

 

         Заслухавши інформацію сільського голови Капериза М.В., розглянувши звернення ХХХХХХХХХХХХ про надання йому одноразової матеріальної допомоги на лікування, як тяжкохворому та надані матеріали (копія консультативного висновку Черкаського обласного онкодиспансера,  акт обстеження матеріально-побутових умов проживання, довідка про проживання, копія паспорта, ідентифікаційного номера),відповідно рішення сільської ради №22-6/УІІ від 22.12.2017року «Про сільську Програму «Турбота» на 2018 -2020 роки та  план заходів і  кошторис витрат з її реалізації  на 2018рік», врахувавши висновок комісії сільської ради з питань планування бюджету та фінансів, пропозиції депутатів по її обговоренню, керуючись ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська рада

ВИРІШИЛА:

         1.Надати ХХХХХХХХХХ, ХХХХ року народження, жителю с.Майданецького, який мешкає за адресою: вулиця ХХХХХХХХХ в  с. Майданецьке Тальнівського району Черкаської області,  одноразову матеріальну грошову допомогу в сумі 5000,00 (п’ять тисяч грн.00коп) гривень для продовження  лікування  в умовах стаціонару Черкаського онкологічного диспансеру, відповідно сільської програми «Турбота» на 2018-2020 роки.

         2.Головному бухгалтеру сільської ради Лисоконь М.К. виплатити одноразову грошову допомогу згідно пункту 1 даного рішення.

         3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на сільського голову.

 

Сільський голова                                                                  М.Капериз

 

 

    МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 ХХХІ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VIІ СКЛИКАННЯ

                                                    Р І Ш Е Н Н Я

20 вересня 2018 року               с. Майданецьке                 № 31-14/VIІ

 

Про надання одноразової матеріальної

допомоги гр. ХХХХХХХХХХХХ на лікування дочки

         Заслухавши інформацію сільського голови Капериза М.В., розглянувши звернення ХХХХХХХХХХХ про надання її одноразової матеріальної допомоги на проведення оперативного втручання її дочці ХХХХХХХХХХХ, ХХХХ року народження в національній дитячій спеціалізованій лікарні «ОХМАТДИТ» та надані матеріали (довідка з лікарні,  акт обстеження матеріально-побутових умов проживання, довідка про проживання, копія паспорта, ідентифікаційного номера), відповідно рішення сільської ради №22-6/УІІ від 22.12.2017року «Про сільську Програму «Турбота» на 2018 -2020 роки та  план заходів і  кошторис витрат з її реалізації  на 2018рік», врахувавши висновок комісії сільської ради з питань планування бюджету та фінансів, пропозиції депутатів по її обговоренню, керуючись ст. 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська рада

ВИРІШИЛА:

         1.Надати ХХХХХХХХХХХХХХ, ХХХХ року народження, жительці с.Майданецького, яка мешкає за адресою: ХХХХХХХХХХХ в с.Майданецьке Тальнівського району Черкаської області,  одноразову грошову допомогу в сумі 2000,00  гривень (дві тисячі грн.00коп.)  на проведення оперативного втручання  її дочці, ХХХХХХХХХХХ, ХХХХ року народження,   відповідно сільської програми «Турбота» на 2018-2020 роки.

         2.Головному бухгалтеру сільської ради Лисоконь М.К. виплатити одноразову грошову допомогу згідно пункту 1 даного рішення.

          3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на сільського голову.

 

Сільський голова                                                                           М.Капериз

 

 

МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

ХХХІ СЕСІЯ  СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ VІІ СКЛИКАННЯ

                                                           РІШЕННЯ

 

20 вересня 2018 року

          с.Майданецьке                             

                №31-15/УІІ

 

Про позицію щодо можливості  надання

дозволу на розроблення  документації із

землеустрою СФГ «Перлина»

 

        Розглянувши  лист Головного управління Держземагентства  у Черкаській області від  31.07.2018 року № 3181/0/95-18 отриманого 09.08.2018року  щодо запиту про позицію сільської ради з питання надання  дозволу  на розробку   документації  із  землеустрою щодо відведення земельної ділянки в орендне користування СФГ «Перлина», відповідно  до доручення Віце- прем’єр- міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового- комунального  господарства України  від 08.10.2014 р.   № 37732/0/ 1-14 , наказу  Державного агентства  земельних ресурсів  України  від 15.10.2014 № 328 «Про введення  в дію рішень  колегії  Держземагенства України від 14.10.2014р.» , керуючись   п.п.34 ч.1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , врахувавши пропозиції депутатів сільської ради,  сільська рада

ВИРІШИЛА :

    1.Вважати можливим надання дозволу  СФГ «Перлина»  на розроблення  проекту  землеустрою щодо відведення  земельної ділянки в оренду  терміном на 15 років  за межами населеного пункту с.Майданецьке Тальнівського району Черкаської області  в адмінмежах Майданецької  сільської ради,  площею 9,8000 га .,  із державних земель сільськогосподарського призначення, вид угідь-рілля.  

    2. Секретарю сільської ради Драган Т.М. направити копію цього  рішення в Головне управління Держземагенства у Черкаській області.

 

Сільський голова                                                                      М.Капериз

 

 

                                 МАЙДАНЕЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

                ТАЛЬНІВСЬКОГО РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

                       ХХХІСЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ УІІ СКЛИКАННЯ                            

                                             РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року        с. Майданецьке                     № 31-16/VІІ

 

Про затвердження технічної документації

щодо  встановлення (відновлення) меж

земельної  ділянки в натурі (на місцевості)

гр.Навроцькій О.Я

 

         Розглянувши  заяву гр. Навроцької Ольги Яківни, технічну документацію із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,2500га та пропозиції постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна, соціального розвитку села, проект землеустрою  щодо відведення земельної ділянки, керуючись  ст.122,123, 186,186-1 Земельного кодексу України, пунктом 34 частини 1  статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,  сільська рада

  ВИРІШИЛА:

          1. Затвердити технічну документацію із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,2500га, кадастровий номер якої 7124086600:03:002:0775 гр. Навроцькій Ользі Яківні для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, із земель комунальної власності Майданецької сільської ради, які відносяться до категорії земель – землі житлової та громадської забудови, вид угідь – землі під житловою забудовою за адресою: Черкаська обл., Тальнівський р-н, с. Майданецьке, вул.Першотравнева, буд.27 з метою надання земельної ділянки у власність.

         2. Віднести земельну ділянку площею 0,2500га  до земель комунальної власності Майданецької сільської ради, які відносяться до категорії земель – землі житлової та громадської забудови, вид угідь – землі під житловою забудовою.

        3. Надати гр.Навроцькій О.Я.у приватну власність земельну ділянку площею 0,2500га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, кадастровий номер 7124086600:03:002:0775, яка знаходиться за адресою:Черкаська обл., Тальнівський р-н, с.Майданецьке, вул.Першотравнева, буд.27.

        4. Спеціалісту ІІ категорії землевпоряднику сільської ради Носаль Р.О. внести відповідні зміни в земельно- шнурову книгу сільської ради.  

 

Сільський голова                                                                  М.Капериз

 

 

                                   МАЙДАНЕЦЬКА   СІЛЬСЬКА РАДА

                    ТАЛЬНІВСЬКОГО  РАЙОНУ  ЧЕРКАСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

                          ХХХІ СЕСІЯ СІЛЬСЬКОЇ  РАДИ У11 СКЛИКАННЯ                  

                                                        РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року             с.Майданецьке                         №31-17/VІІ

 

Про затвердження проекту

із землеустрою  щодо  відведення

земельної  ділянки гр. Навроцькій О.Я.

 

         Розглянувши  заяву громадянки Навроцької Ольги Яківни, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2781га та пропозиції постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних ресурсів, екології, комунального майна, соціального розвитку села, проект землеустрою  щодо відведення земельної ділянки, керуючись ст.22,122, 186,186-1 Земельного кодексу України, пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”,  сільська рада

  ВИРІШИЛА:

          1.Затвердити проект землеустрою  щодо відведення земельної ділянки площею 0,2781га кадастровий номер якої 7124086600:03:002:0776 громадянці Навроцькій Ользі Яківні у власність, для ведення особистого селянського господарства, із земель комунальної власності за рахунок земель Майданецької сільської ради, які відносяться до земель  сільськогосподарського призначення, вид угідь – рілля, за адресою: 20442, Черкаська область, Тальнівський район, с. Майданецьке, вул. Першотравнева, буд.27.          

         2.Передати громадянці Навроцькій Ользі Яківні у приватну власність земельну ділянку площею 0,2781га., кадастровий номер якої   7124086600:03:002:0776 , для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за адресою: 20442, Черкаська область, Тальнівський район, с. Майданецьке, вул. Першотравнева, буд.27.  

         3.Спеціалісту ІІ категорії землевпоряднику сільської ради внести відповідні зміни в земельно-шнурову книгу сільської ради.

   

Сільський голова                                                                  М.Капериз

Опубліковано 20.09.2018 року.